TYP: a1

Nie 9, tylko 200 tysięcy lat temu - odkrycia na wyspie Naxos

czwartek, 24 października 2019
Z mediów/www.stelida.org

Okazuje się, że na wyspach Morza Śródziemnego ludzie pojawili się znacznie wcześniej, niż do tej pory myślano. Potwierdzili to naukowcy z uniwersytetu w kanadyjskim Ontario.

[t][/t] [s]Fot. Ann Driessen z Pixabay[/s]

A wszystko dzięki wykopaliskom prowadzonym przez międzynarodowy zespół specjalistów na wyspie Naxos. Wcześniej uważano, że na wyspach na Morzu Śródziemnym ludzie zamieszkali jakieś 9 tysięcy lat temu. Wtedy pojawili się tam potomkowie myśliwych z epoki kamienia łupanego i zajęli się rolnictwem. Do tej pory sądzono, że dopiero w czasie tego etapu rozwoju ludzie byli zdolni do zbudowania łodzi, za pomocą których mogli przemieszczać się na dłuższych morskich trasach. Morze Egejskie dla neandertalczyków czy wczesnych Homo sapiens miało więc być przeszkodą nie do pokonania.

Jednak badacze eksplorujący prehistoryczny kamieniołom Stelida na Naxos znaleźli dowody pokazujące, że zarówno Homo sapiens, a nawet neandertalczycy zamieszkali wyspę już 200 tys. lat temu. To znacząca różnica w stosunku do dotychczasowych przekonań. Jak to było możliwe? Ano poziom wody w Morzu Egejskim miał być znacznie niższy w niektórych okresach zlodowaceń – tak niski, że między Turcja a Grecja mogła powstać ścieżka lądowa, którą mogli pokonać nasi przodkowie. 

O odkryciu naukowców czytamy w artykule w "Science Advances". 

Tagi: Naxox, archeologia, Morze Śródziemne
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912