TYP: a1

Nie tylko Bałtyk...

czwartek, 16 stycznia 2025
Hanka Ciężadło

Okazuje się, że tajemnicze uszkodzenia podmorskich instalacji zdarzają się też na innych wodach, i to bardzo odległych – np. w rejonie Tajwanu. Jak powiedział tajwański minister obrony Wellington Koo, jego kraj planuje wysłać swoją marynarkę wojenną, by strzegła kabli telekomunikacyjnych i obserwowała statki noszące "znamiona zła".

Tajwańskie kłopoty

Chińczycy uznają Tajwan za część swojego terytorium i już sam ten fakt pociąga za sobą szereg niemiłych konsekwencji, z widmem wojny włącznie. Duże kłopoty nie eliminują jednak wystąpienia mniejszych.

Jak podaje Reuters, na początku stycznia jeden z kabli telekomunikacyjnych przebiegających na dnie morskim na północ od Tajwanu został w tajemniczych okolicznościach uszkodzony (chyba skądś znamy ten scenariusz…).

O sabotaż podejrzewa się statek należący do firmy z Hongkongu, zarejestrowany w Kamerunie. Właściciel statku zaprzeczył, jakoby miał cokolwiek wspólnego z incydentem. Nie udało się jednak wejść na pokład jednostki, by zweryfikować podejrzenia tajwańskich władz, a powodem tej niemocy miała być zła pogoda.

Podejrzenia i wnioski

Tajwan już nie pierwszy raz skarży się na różne akcje wykonywane przez Chiny, które uznaje za podejrzane. Zdaniem tajwańskich władz, Chińczycy mieli podejmować działania w „szarej strefie” wokół wyspy, a także wywierać wrażenie niepokoju, latając balonem, czy wydobywając piasek z plaż.

Tym razem niewątpliwie doszło do uszkodzenia, jednak rząd Chin podkreślił, że władze Tajwanu rzuciły oskarżenia, zanim ustalono faktyczne okoliczności zdarzenia. Minister Koo podchodzi jednak do sprawy bardzo poważnie i ostrzega, że w razie wystąpienia kolejnych incydentów zostaną podjęte zdecydowane działania. Jak powiedział: „Gdyby coś się wydarzyło, straż przybrzeżna wyruszy pierwsza, a jeśli zajdzie taka potrzeba, marynarka wojenna natychmiast podejmie współpracę”.

Jego stanowisko poparła dyrektor generalna Biura Bezpieczeństwa Narodowego Tajwanu Tsai Ming-yen. Poinformowała ona media podczas specjalnej konferencji prasowej, że rząd uruchomił procedury, działając wspólnie z „międzynarodowymi przyjaciółmi”. Przedstawiciele tajwańskiego rządu podkreślili, że chińskie statki rejestrowane pod banderami krajów trzecich „noszą znamiona zła” i będą szczególnie pilnie obserwowane.

Tagi: Tajwan, Chiny, kable, instalacje, wojna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912