TYP: a1

Nie udało się uratować „francuskiej” białuchy

czwartek, 11 sierpnia 2022
Hanka Ciężadło

Białucha arktyczna, która przez ponad tydzień pozostawała uwięziona w wodach Sekwany, nie żyje. Akcja przenosin do zbiornika ze słoną wodą nie powiodła się i ostatecznie zwierzę zostało uśpione. O niepowodzeniu poinformowała za pomocą mediów społecznościowych grupa Sea Shepherd France, która zajmowała się ssakiem.

Uwięzione zwierzę

Jak już pisaliśmy, uwięzionego w wodach Sekwany ssaka próbowano karmić rybami, a także podawać mu antybiotyki i witaminy. Niestety bez skutku. 

Białucha nie chciała jednak przyjmować żadnych pokarmów, a jej stan stopniowo się pogarszał. Podjęto więc decyzję o przetransportowaniu ssaka do zbiornika ze słoną wodą, gdzie można by pomóc mu w znacznie większym stopniu. Specjaliści mieli świadomość, że transport może być dla zwierzęcia ogromnym stresem, który mógł dodatkowo pogorszyć jego kondycję. Ssak nie mógł jednak pozostać w miejscu, w którym się znajdował, bo wówczas byłby skazany na pewną śmierć. 

Na ratunek

W akcji ratunkowej wzięło udział 24 nurków, kilkunastu weterynarzy oraz paru innych fachowców, m. in. operatorzy dźwigów. Całe przedsięwzięcie trwało niemal sześć godzin i było bardzo trudne. Zwierzę miało 4 metry długości, a ważyło około 800 kilogramów.

Nocą wydobyto je ze śluzy w Saint-Pierre-la-Garenne, gdzie dotąd przebywało i umieszczono na barce celem przewiezienia do zbiornika w Ouistreham. Okazało się jednak, że białucha była bardzo schorowana i miała duże problemy z oddychaniem.

Nie wiadomo, jak to się stało, że morskie zwierzę zapuściło się ponad 100 km w głąb lądu, chociaż trzeba przypomnieć, że podobne przypadki miały już w przeszłości miejsce: w 1966 roku przedstawiciel tego gatunku dopłynął Renem aż do Bonn. Zwykle jednak białuchy nie lubią oddalać się zbytnio od swoich pobratymców. Zdaniem francuskiego Obserwatorium Pelagis, specjalizującego się w ssakach morskich, najbliższa grupa tych ssaków znajduje się obecnie aż za Svalbardem, około 3 tys. km na północ od ujścia Sekwany. 

 

Tagi: białucha, Sekwana, akcja, ratunek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872