TYP: a1

Nielegalni imigranci uciekają przed COVID-19?

środa, 8 kwietnia 2020
Hanka Ciężadło

Jednym z bardziej zaskakujących skutków epidemii koronawirusa może być przynajmniej częściowe rozwiązanie problemu nielegalnych imigrantów. Mimo iż od wielu miesięcy szturmują oni państwa położone na południu Europy, w zeszłym tygodniu znalazła się setka takich, co wybrali zgoła przeciwny kurs: udali się na południe. 

Dodajmy, że również nielegalnie.


Tam i z powrotem

Wiadomość o nagłej zmianie kierunku migracji podał francuski portal Fdesouche, bazując na wiadomościach z marokańskiej gazety Al Ahdath Al Maghribia. Wynika z nich, że około 100 młodych ludzi, obywateli Maroka, którzy do tej pory przebywali nielegalnie na terenie Hiszpanii, wsiadło na dwa dmuchane pontony i udało się w drogę powrotną do swojej ojczyzny. 

 

Jak się okazuje, każdy z nich zapłacił przemytnikom za przeprawę kwotę 60 000 marokańskich dirhamów – w przeliczeniu około 5,5 tys. euro. Motywacją do tak drastycznej zmiany planów był strach przed koronawirusem, który ostatnimi czasy zbiera w Hiszpanii potworne żniwo. Niestety, migranci mieli pecha: w związku z dużym zafalowaniem, musieli spędzić na Morzu Śródziemnym cały dzień.


Ratunek... ale nie za darmo

Ostatecznie nieszczęśników uratował inny przemytnik, mieszkający na co dzień w Kenitrze i dysponujący nieco lepszą jednostką. Za tę przysługę kazał sobie jednak zapłacić kolejnych 300 tys. dirhamów. Zdesperowani ludzie zdołali uiścić tę kwotę, a przemytnik wysadził ich na plaży w okolicy Douar Akla. 

 

Ponieważ władze Maroka już wcześniej zainteresowały się tą wyprawą, biorący w niej udział migranci bali się aresztowania, więc czym prędzej po zejściu na ląd „zniknęli w dziczy”. Lokalna policja rozpoczęła obławę, ponieważ istniała realna obawa, że mężczyźni mogli być zarażeni koronawirusem. 

 

Część z nich udało się zlokalizować i schwytać. Niestety, nie wszystkich. Co ciekawe, niektórzy chowali się w dosyć nietypowych miejscach. Przykładowo, jeden z migrantów ukrył się przed funkcjonariuszami w glinianym piecu. Najwyraźniej stracił jednak czujność, bo kiedy policjanci go znaleźli, okazało się, że... zasnął.


Co będzie dalej?

Jak na razie trudno o dokładne prognozy. Faktem jest, że blisko setka ludzi, z których każdy może być potencjalnym źródłem zakażenia, to spory problem dla władz Maroka. Mężczyźni z pewnością będą się nadal ukrywać. Zanim wystąpią u nich objawy ewentualnego zakażenia, może minąć kilka, a nawet kilkanaście dni. Ile osób zdołają do tej pory spotkać i zainfekować?

 

Sytuacja z pewnością jest nietypowa. Pokazuje ona jednak, jak dużym problemem może być nielegalna imigracja – nawet w przypadku, gdy migrant wraca do domu. Obywatelom Maroka pozostaje mieć nadzieję, że mężczyźni, którym udało się zbiec policyjnej obławie, są po prostu zdrowi. 

 
Tagi: emigranci, Maroko, koronawirus
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642