TYP: a1

Niespodzianka w bananach

piątek, 27 listopada 2020
Anna Ciężadło

To już nie pierwszy raz, kiedy w tych smacznych owocach znalazło się coś, hmmm, nietypowego. O ile jednak wałęsak brazylijski mógł wleźć do kontenera na własnych ośmiu nóżkach, o tyle pół tony kokainy zdecydowanie znalazło się tam za sprawą człowieka. I to bogatego – wartość narkotyku oszacowano na 23 miliony euro.

Czujne służby

Do wykrycia przemytu doszło w porcie Vlissingen w Niderlandach. Celnicy znaleźli 475 kg kokainy w kontenerze z bananami. Przesyłka pochodziła z Ekwadoru. Nie jest to zresztą pierwszy przypadek, gdy w owocach pochodzących z tego kraju kryje się coś więcej. Narkotyki kilkukrotnie znajdowano nie tylko w bananach, ale też w mrożonej pulpie ananasowej.  

Warto przypomnieć, że w sierpniu tego roku paczka kokainy ukrytej w bananach dotarła aż do jednej z Biedronek w Ostrowie Wielkopolskim. Trudno powiedzieć, jak do tego doszło, ale z całą pewnością nie taki był plan.

Biedna mafia

Holenderskie służby celne podkreślają, że uniemożliwienie przemytu kokainy na tak dużą skalę to poważny cios w tamtejszy rynek kokainy, tym bardziej że w sierpniu zlikwidowano największe w Niderlandach laboratorium produkujące ten narkotyk. Aresztowano wówczas 17 osób, w większości obywateli Kolumbii.

Jak na to wpadli?

Tym razem podejrzenia celników wzbudziły wyniki elektronicznego prześwietlenia zawartości kontenera. W związku z tym zdecydowano się na skorzystanie z pomocy wyszkolonego psa tropiącego, który precyzyjnie wskazał miejsce ukrycia kokainy. Narkotyki zostały skonfiskowane, a następnie zniszczone.

Czy to ukróci przestępczy proceder? Zapewne nie, ale przynajmniej mocno utrudni życie paru niemiłym ludziom. Dobre i to. 

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871