TYP: a1

ORP "Bielik" będzie tropił terrorystów

poniedziałek, 8 listopada 2010
Arkadiusz Maciejowski
BielikPolski okręt podwodny ORP "Bielik" opuścił port wojenny w Gdyni i rozpoczął udział w skomplikowanej operacji antyterrorystycznej "Active Endeavour" na Morzu Śródziemnym. To jedno z najważniejszych zadań realizowanych obecnie przez NATO. W pożegnaniu załogi uczestniczyć będzie minister Obrony Narodowej Bogdan Klich.

Do ORP "Bielik" należeć będzie przede wszystkim monitorowanie żeglugi, zwłaszcza morskich szlaków komunikacyjnych oraz rejonów szczególnie narażonych na działania grup terrorystycznych. W skład jego zadań wchodzić będzie również wykrywanie i identyfikacja podejrzanych jednostek mogących dostarczać nielegalne uzbrojenie, materiały czy substancje lub przemycać ludzi. Informacje oraz dane uzyskane podczas działań "Bielika" będą wykorzystywane przez dowództwo operacji w celu utrzymania bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Śródziemnym. ORP "Bielik" podlegać będzie pod dowództwo NATO w Neapolu. Ze strony polskiej udziałem w misji kieruje Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP. Okręt do kraju powróci za 4 miesiące.

"Active Endeavour" na Morzu Śródziemnym to jedna z najważniejszych operacji NATO. Rozpoczęła się w październiku 2001 roku. Prowadzona jest przez siły morskie Sojuszu jako reakcja na ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku. Jej głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi i zapobieganie aktom terroru na jednym z najważniejszych akwenów światowych - Morzu Śródziemnym. Polska Marynarka Wojenna dotychczas pięciokrotnie kierowała swoje okręty do działań w ramach "Active Endeavour". Dwukrotnie uczestniczył w niej okręt podwodny ORP "Bielik" (2005 r. i 2006/07 r.) oraz także dwukrotnie fregata rakietowa ORP "Gen. K. Pułaski" (w 2006 r. i 2008 r.). Na przełomie 2008 i 2009 roku w misji uczestniczył także okręt podwodny ORP "Kondor". Podczas tych misji polskie okręty wykryły i zidentyfikowały kilka tysięcy jednostek przepływających przez Morze Śródziemne. Wśród nich także te, które przemycały ludzi i zakazane substancje. Teraz przestępców tropił będzie "Bielik".
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642