TYP: a1

Ostatni meldunek z pokładu s/y Selma Expeditions

środa, 8 kwietnia 2015
Informacja prasowa | J.J. Cieliszak
06.04.2015. Yate Club Argentino - Mar del Plata.

Stoimy w porcie. Na jachcie - twórczy chaos. Pod pokładem nie ma jak się przecisnąć. Wszyscy pakują Selmę. Jacht trzeba zaopatrzyć na dalszą drogę, w kolejny rejs, w który wyruszy - już z nową załogą - najbliższej doby.


Mar-del-Plata_SelmaExpeditions
Mar del Plata. Fot. Fot. Krzysztof Jasica - SelmaExpeditions.com

Tymczasem my - Załoga Rossa - kończymy Wyprawę. Skończyła się przygoda. Można ją podsumować w datach, milach: od Hobart - 80 dni i 9 172 mile (ok. 17 tys. km); od początku wyprawy w Ushuaia, rok bez 2 dni, 10 kolejnych załóg, 22 934 mile (42 474 km); w stopniach szerokości geograficznej "Najdalej na Południe" (78º43'926 S)... Ale najważniejsze jest chyba to co przeżyliśmy na tym stalowym, bezpiecznym jachcie, żeglując razem po najzimniejszych i najbardziej niedostępnych morzach na Ziemi. To co w sobie odkryliśmy. Relacje które wytworzyły się na tym rejsie będą pewnie jeszcze analizowane przez psychologów i socjologów (w ramach towarzyszącego programu naukowego - co tydzień wypełnialiśmy specjalnie przygotowane ankiety). Prawie trzymiesięczny rejs, przy jedenastu tak różnych typach osobowości... Taka mieszanka w zamkniętej przestrzeni - razem. Wydawało się to, co najmniej ryzykowne. Można było spodziewać się tarć, niesnasek czy wręcz otwartych konfliktów. W sytuacji takiego rejsu - nie ma gdzie wyjść ani opcji: spakować się i wyjechać. Ale daliśmy radę. A teraz wszyscy odczuwają żal na myśl o zakończeniu naszej przygody.

Dlatego największym osiągnięciem Wyprawy Selma-Antarktyda-Wytrwałość jest chyba stworzenie grupy wzajemnie wspierających się przyjaciół. Wszystkie pozostałe cele zostały osiągnięte dzięki takiej właśnie atmosferze - wzajemnego zrozumienia i wsparcia.

Dzisiaj żegnamy się z jachtem, ale także z naszym skipperem. Kapitan - ma pracę do wykonania, a jacht - już kolejne zadanie: rejs z nową załogą do Recife i na Barbados. Kolejni załoganci już dotarli. Zaczynają pisać nową opowieść - ich własną przygodę.

My tymczasem pojedziemy transportem lądowym - ok. 400 km (ok. 220 mil morskich) do Buenos Aires, razem. Tam spędzimy wspólnie jeszcze jeden czy dwa dni. Jesteśmy Załogą... Aby w pełni podsumować nasz rejs potrzeba czasu i nabrania do niego dystansu. Teraz mamy jeszcze zbyt wiele wspomnień, myśli, obrazów. To nie pomaga... Ta wyprawa jest już za nami, ale na zawsze pozostanie w naszych sercach i głowach. W duszy, płyniemy dalej...

Jako załoga finalnego etapu Wyprawy Selma-Antarktyda-Wytrwałość - żegnamy się i dziękujemy za zainteresowanie, za wsparcie i za wszystkie uwagi przekazywane na jacht. Bardzo nam pomagały. Dziękujemy także naszym rodzinom i bliskim, byliście z nami Wytrwali!!!
Żegnamy wieloryba Zenka, czapelkę, sokoła wędrownego, albatrosy, orki, delfiny, pingwiny i walenie.

Wyprawa Selma-Antarktyda-Wytrwałość właśnie się zakończyła.

Z pokładu Selmy w Mar del Plata żegnają się:
Piotr, Jacek, Duszan, Tomek, Luby, Artur, Kris, Leon, Damian, Wifi i Krzysiek.

SKŁAD ZAŁOGI - Etap Morze Rossa:

Piotr Kużniar - skipper (kapitan) jachtu Selma Expeditions, Wrocław; Michał Gawron, członek załogi, Chorzów; Dusan Jamny, członek załogi, Czech, Praga; Krzysztof Jasica, co-skipper, zastępca kapitana, Warszawa; Piotr Lubaczewski, członek załogi, Żyrardów; Tomasz Łopata, co-skipper, zastępca kapitana, Kraków; Krzysztof Pełka, członek załogi, Warszawa; Leszek Rychlik, członek załogi, Warszawa; Artur Skrzyszowski, oficer żaglowy, Gliwice; Damian Święs, członek załogi, Warszawa; Jacek Załuski, członek załogi, Gliwice

PODSUMOWANIE

  • Wyprawa SELMA-ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ była dedykowana pamięci Sir Ernsta Shackletona, w 100lecie Jego bohaterskiej wyprawy na statku ENDURANCE (Wytrwałość). Wcześniej Selma odwiedziła już - najważniejsze miejsca związane z polarnymi wyprawami Shackletona: antarktyczne Morze Weddella, Georgię Południową i Wyspę Słoniową. W ramach treningów żeglarskich zrealizowano także pierwsze w historii polskiego żeglarstwa - zimowe opłynięcie Hornu. Hasło Shackletona "Wytrwałością zwyciężymy" stało się także hasłem tej wyprawy.
  • Wyprawa "SELMA-ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ" została rozpoczęta opłynięciem Hornu z Atlantyku na Pacyfik w dniu 08 kwietnia 2014 i symbolicznie zamknęła pętlę - 24 marca 2015 - ponownym opłynięciem Hornu, tym razem z Pacyfiku na Atlantyk. Te dwa momenty oddalone o 351 dni to także dystans 21 595 mil (39 994 km), przepłynięty w ogromnej większości na żaglach.
  • Ostatni etap z Hobart na Tasmania (15.01.2015) do Mar del Plata w Argentynie (04.04.2015) wyniósł- 9 172 mile (ok. 17 tys. km). 
  • Całą Wyprawa od Ushuaia w Argentynie, przez Australię, Tasmanię, Morze Rossa i Horn do Mar del Plata w Argentynie (06.04.2014) - wyniosła 22 934 mile (42 474 km).
  • W czasie Wyprawy - załoga Selmy - wzięła udział w grudniu 2014 - w słynnych regatach: ROLEX SYDNEY HOBART YACHT RACE 2015, zdobyła 12 lutego 2015 roku - żeglarski rekord świata - "Najdalej na Południe" (osiągając pozycję: 78º43'926 S) i dotarła na szczyt jedynego aktywnego wulkanu na Antarktydzie (EREBUS - 3 794 m npm.) oraz pokonała zamarzające - antarktyczne Morze Rossa. Żeglarski rekord świata dokonany przez załogę Selmy - został odnotowany przez wszystkie światowe organizacje żeglarstwa wyprawowego i polarnego oraz przez wszystkie najważniejsze media w Polsce i w Czechach. Specjalne gratulacje na ręce kapitana przekazał Pan Prezydent Bronisław Komorowski i Kardynał Dominik Duka - arcybiskup Pragi. Rekord świata dla jachtu Selma Expeditions został zweryfikowany także przez organizację sail-word.com, która zbiera żeglarskie rekordy wyprawowe.
  • Zapraszamy także do odwiedzenia za pośrednictwem strony SelmaAntarktyda.com- relacji filmowych na dedykowanym kanale YOU TUBE. 
  • Oficjalne powitanie załogi finalnego etapu wyprawy SELMA-ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ - w Polsce zostało zaplanowane przy okazji odsłonięcia Wystawy Fotograficznej prezentującej najciekawsze zdjęcia z Wyprawy i Rejsu na Morze Rossa, współorganizowanej przez Selma Expeditions i Muzeum Sportu w Centrum Olimpijskim w Warszawie - w dniu 16 maja (sobota). Wystawa po pokazie w Warszawie w maju br., zaproszona została także do BYDGOSZCZY - w czerwcu 2015 (w ramach miejskiego festiwalu "STER na BYDGOSZCZ") oraz w lipcu do IŁAWY (w ramach obchodów 710 lat istnienia miasta), a w sierpniu do kolejnych miast.
  • Dodatkowe informacje o Wyprawie na stronie SelmaAntarktyda.com

Źródło: Selma Expeditions.com
Tagi: Selma Expeditions
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872