TYP: a1

Ostatni port przed wypłynięciem na ocean

środa, 13 czerwca 2018
Informacja prasowa

Dar Młodzieży po wizycie w Estonii, Norwegii i Danii wrócił do Polski na uroczyste obchody Światowych Dni Morza, które odbędą się w dniach 13-15 czerwca w Szczecinie. Podczas postoju w porcie fregata zostanie przygotowana do wypłynięcia na szerokie wody. Przed nią wizyta między innymi w Dakarze, Kapsztadzie, czy Szanghaju.

 

<t>fot.projektkomunikacja.pl</t>

Rejs promujący obchody stulecia odzyskania przez Polską niepodległości po raz ostatni zawitał do polskiego portu. Po Gdyni, z której Dar Młodzieży wypłynął 20 kwietnia, uczestnicy rejsu dotarli do Szczecina, by wziąć udział w Światowych Dniach Morza. Jest to najważniejsze święto morskie Narodów Zjednoczonych (IMO) – organizacji, do której Polska przynależy od 1960 roku. Tegoroczne obchody tego święta odbywają się w Szczecinie. Co istotne, po raz pierwszy są organizowane w regionie Morza Bałtyckiego oraz w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Polsce przypada więc zaszczyt promocji całego regionu na arenie międzynarodowej. – Polska należycie wypełnia swoje obowiązki związane z przynależnością do IMO w ramach współpracy na rzecz bezpiecznej, przyjaznej środowisku, efektywnej i zrównoważonej żeglugi. Ostatnie lata przyniosły rozkwit polskiej gospodarki morskiej. Regularnie notujemy nowe rekordy przeładunków w portach morskich, modernizowany jest przemysł stoczniowy, realizujemy kluczowe inwestycje dla transportu rzecznego, a akademie morskie w Gdyni i Szczecinie uznawane są za jedne z najlepszych na świecie pod względem jakości kształcenia. – podkreśla Marek Gróbarczyk, minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Organizowana w Szczecinie uroczystość będzie wydarzeniem międzynarodowym, ponieważ swój udział w Światowych Dniach Młodzieży zadeklarowali ministrowie oraz delegacje z kilkudziesięciu państw.

 

Podczas odbywającego się w Szczecinie święta nie mogło zabraknąć Daru Młodzieży, którego zadaniem jest promocja Rzeczypospolitej na morzach i oceanach. Fregata zawitała do szczecińskiego portu, gdzie zostanie do 15 czerwca, a następnie wyruszy do niemieckiego Bremerhaven. To drugi port podczas rejsu, gdzie dojdzie do wymiany części uczestników -laureatów konkursu organizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej. W porcie nastąpi również tankowanie Daru Młodzieży.

 

 

 

 

 

 

W Szczecinie na członków załogi, wszystkich mieszkańców miasta i turystów czeka szereg atrakcji. W planach jest kino plenerowe, zwiedzenie jednostek pływających, w okolicach Starej Rzeźni stanie Miasteczko Portowe z grami, konkursami i zabawami. W rozbitym obok namiocie sferycznym

powstanie Morskie Centrum Edukacyjne. Będzie tam można odbyć interaktywną wycieczkę po porcie, zacumować statek czy nauczyć się nadawać sygnał SOS.

 

Obchody Światowych Dni Morza w Szczecinie to wyjątkowe wyróżnienie dla polskiej żeglugi i uznanie zasług na rzecz światowej gospodarki wodnej.  Jest to zarazem okazja do zwrócenie uwagi opinii międzynarodowej na wyjątkową rocznicę, jaką jest stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Udział w Światowych Dniach Morza potwierdza, że Dar Młodzieży spełnia swoje zadanie, jakim jest promocja naszego kraju na świecie.

 

TYP: a3
0 0
Komentarze
Antoni Świerczek: Jeszcze nigdy nie słyszałem, żeby rejs gdzieś zawitał.
Może jednak się czepiam....
To 'Polską niepodległości' też nie za fajne...
piątek, 15 czerwca 2018, 6:46 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 26 grudnia

Na wieczną wachtę odszedł Henryk Widera, żeglarz i skrzypek
środa, 26 grudnia 2018
W dorocznych regatach (od 1945 r.) z Sydney do Hobart w klasycznych regatach oceanicznych wystartował po raz pierwszy jacht pod polską banderą ("Łódka Sport", eks "Łódka Bols"); po trzech dobach jacht zameldował sie na mecie jako zwycięzca klasy IRC-A.
środa, 26 grudnia 2001