TYP: a1

Polska armata z niemieckiego promu

czwartek, 21 grudnia 2017
Redakcja/MF

Z Bałtyku w okolicach Kołobrzegu wydobyto…armatę. Znalezisko trafi do Muzeum Oręża Polskiego. 

[t][/t] [s]Fot. Muzeum Oręża Polskiego[/s]

Armata to prawdopodobnie polskie działo 75 mm Schneider wz.97. Takich armat używało Wojsko Polskie we wrześniu 1939 roku, były montowane m.in. na okrętach: szkolnej jednostce ORP ,,Mazur”, kanonierkach ORP ,,Komendant Piłsudski” i ORP ,,Generał Haller”, trałowcach ORP ,,Żuraw” i ORP ,,Czapla”, monitorach rzecznych ORP ,,Warszawa”, ,,Horodyszcze”, ,,Pińsk”, ,,Toruń” oraz w improwizowanych pociągach pancernych Lądowej Obrony Wybrzeża i w bateriach przeciwdesantowych artylerii nadbrzeżnej.. Co ciekawe, armatę wydobyto z niemieckiego promu, który zatonął podczas walk o Kołobrzeg w 1945 roku. Szczegóły te jednak potwierdzić mają dalsze badania. 


Wydobycia armaty dokonano w poniedziałek, 18 grudnia, ale akcję poprzedzały wielomiesięczne podwodne prace archeologiczne organizowane przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu w ramach projektu "Wraki Kołobrzegu". Realizację projektu wspomogło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Pracowaliśmy ze specjalistyczną firmą. I to z jej pomocą, dzięki sonarom i robotowi podwodnemu, spenetrowaliśmy interesujący nas obszar. Znaleźliśmy wrak niemieckiego promu desantowo-artyleryjsko-minowego, który zatonął podczas walk o Kołobrzeg w marcu 1945 roku – powiedział PAP dyrektor Muzeum Aleksander Ostasz. 


Przypuszcza się, że znaleziona na pokładzie armata została zdobyta przez Niemców w 1939 roku i wykorzystana do uzbrojenia niemieckiej jednostki pływającej. Muzeum dysponuje oryginalną niemiecką instrukcją obsługi promów z 1943 roku, gdzie w wykazie uzbrojenia wyszczególniona jest pozycja: "75 mm armata wz.97 (Polska)". Poza tym armata ma charakterystyczne "wąsy" pod lufą. Jest prawdopodobne, że działo pochodzi z polskiego statku ORP Mazur. 
Znalezisko jest unikatowe na skalę kraju. 

 

Tagi: armata, znalezisko, okręt
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 listopada

Francis Joyon na trimaranie IDEC wyruszył z Brestu samotnie w okołoziemski rejs z zamiarem pobicia rekordu Ellen MacArthur; zameldował się na mecie po 57 dniach żeglugi, poprawiając poprzedni rekord o dwa tygodnie.
piątek, 23 listopada 2007