TYP: a1

Polska pożyczy okręty podwodne?

piątek, 6 maja 2016
Z mediów/MF
Polska chce pożyczyć jeden lub dwa okręty podwodne dla naszej marynarki wojennej. Pożyczone jednostki miałyby wypełnić lukę między wycofaniem ze służby okrętów typu Kobben a wprowadzeniem do niej jednostek typu „Orka”. Budowa pierwszego z nowych okrętów powinna zostać ukończona do 2024 roku.


By tomasz przechlewski from Sopot, Poland - a82010_9385, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10582979


Jak poinformował wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki, polska marynarka wojenna powinna posiadać trzy operacyjne okręty podwodne. Jeśli wypożyczylibyśmy dwie jednostki oraz pozostałby w służbie okręt podwodny ORP „Orzeł” zdolności takie zostałyby podtrzymane.

Wypożyczone jednostki miałyby pomóc w realizacji zadań sojuszniczych oraz szkoleniowych. Dzięki pożyczce można by było także utrzymać w służbie marynarzy z wycofywanych Kobbenów. Jednak jak informuje Polska Zbrojna, leasing to tylko jeden z rozpatrywanych wariantów i żadne decyzje jeszcze nie zapadły, a MON prowadzi w tej sprawie rozmowy z kilkoma partnerami. – Pozyskanie okrętów podwodnych jest jednym z priorytetowych zadań Sił Zbrojnych RP. W ramach programu pod kryptonimem Orka planuje się pozyskać trzy jednostki pływające w latach 2024-2026 – mówi wiceminister. Budową okrętów zainteresowani są producenci z kilku krajów. Program ma być realizowany przy udziale rodzimego przemysłu. Niewykluczone, że Polska kupi okręty wspólnie z Norwegią, co pozwoli obniżyć koszty. Jednostki, które wejdą do służby w polskiej marynarce, powinny być wyposażone w rakiety manewrujące. Na razie nie wiadomo jednak, czy zostaną one pozyskane razem z nimi, czy też w dwóch oddzielnych postępowaniach.

Branie okrętów podwodnych w leasing nie jest zniczym nowym. W ostatnich latach na przykład Indie wypożyczyły nowoczesne jednostki podwodne od rosyjskiej floty.

Na razie Marynarka Wojenna RP posiada pięć okrętów podwodnych, cztery z nich to jednostki typu Kobben zbudowane w latach 60. XX wieku w zachodnich Niemczech. Przez lata służyły w siłach morskich Norwegii. W 2002 roku trafiły do Polski, gdzie przeszły modernizację i zmieniły nazwy. Okręty zostaną wycofane ze służby w najbliższych latach. Najnowszym i największym okrętem podwodnym polskiej marynarki jest ORP „Orzeł”, który wszedł do służby w 1986 roku.
Tagi: okręt podwodny, marynarka wojenna, leasing
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 grudnia

W stoczni Multiplast w Vannes wodowano katamaran "Orange II".
środa, 22 grudnia 2004
Na Barbados dopływa Arkadiusz Pawełek na pontonie "Cena Strachu"; Polak jest drugim człowiekiem na świecie, który pontonem przepłynął Atlantyk (41 dni, 3000 Mm).
wtorek, 22 grudnia 1998
Opłynięcie Hornu przez "Pogorię" pod dowództwem Krzysztofa Baranowskiego.
czwartek, 22 grudnia 1988