TYP: a1

Ponad 3 tony kokainy odkryto w zamrożonej pulpie ananasowej

wtorek, 9 czerwca 2020
Z mediów/Straż Graniczna

Sposoby stosowane przez narkotykowych przemytników budzą zdumienie – tym razem narkotyki ukryte były...w zamrożonej pulpie ananasowej. I to nie jakieś drobiazgi, a ponad 3,2 tony o czarnorynkowej wartości ok. 334 mln zł. Ładunek został przejęty dzięki działaniu Straży Granicznej, CBŚP i gdańskiego wydziału Prokuratury Krajowej.

Ta gigantyczna ilość kokainy została wysłana z Ekwadoru przez Hamburg do Polski. Śledczy z Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, że w jednym z gdyńskich magazynów, należącym do legalnie działającej firmy, przechowywane są 144 metalowe beczki o pojemności 250 kilogramów, w których miała się znajdować wspomniana zamrożona pulpa ananasowa. Towar ten na zlecenie jednej ze spółek został sprowadzony z Ekwadoru w okresie od 16 listopada do 13 grudnia 2019 roku, częściowo drogą morską do portu w Hamburgu, potem transportem drogowym do Gdyni.

Funkcjonariusze MOSG i CBŚP prześwietlili beczki urządzeniem RTG, a psy Straży Granicznej do wykrywania narkotyków wskazały niektóre z nich jako zawierające narkotyki. Towar postanowiono zatrzymać i powołano biegłego z zakresu chemii. Ten potwierdził, że w beczkach było ponad 3,2 tony substancji z zawartością kokainy, z której można przygotować około miliona porcji handlowych narkotyku o czarnorynkowej wartości co najmniej 334 mln zł. Gdyby towar trafił do obrotu jego wartość na rynku detalicznym byłaby dziesięciokrotnie większa i wynosiłaby wówczas ponad 3 miliardy złotych. Co ciekawe, ponieważ narkotyk przechowywany był w sposób niestandardowy, do badań chemicznych musiano użyć również niestandardowych metod badawczych.

Prokuratorzy z Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku wszczęli śledztwo, które powierzono do prowadzenia dwóm jednostkom – policjantom z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariuszom Morskiego Oddziału Straży Granicznej. W efekcie zatrzymano trzech mężczyzn w wieku od 64 do 71 lat, mieszkańców województwa pomorskiego. Postawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dwóm z nich przedstawiono zarzut przemytu znacznych ilości środków odurzających w postaci kokainy, a jednemu pomocnictwa w tym przestępstwie. Wszyscy trzej mężczyźni na wniosek Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku zostali tymczasowo aresztowani przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe.

Sprawa ma charakter rozwojowy, badany jest udział innych osób w tym procederze oraz działalność firmy, która sprowadziła narkotyki do Polski. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i przejęcia narkotyków.

 

Tagi: kokaina, przemyt
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872