TYP: a1

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku zakończył kolejny sezon

czwartek, 13 października 2016
Informacja prasowa
Już ponad 20 tysięcy gimnazjalistów wzięło udział w edukacyjnych rejsach realizowanych w Gdańsku od 2010 roku. Ten wyjątkowy w skali Europy Program to przykład udanej współpracy międzysektorowej. Edukacja morska ma w Gdańsku długą tradycję i będzie rozwijała się w kolejnych latach.

Program Edukacji Morskiej

12 października realizatorzy Programu Edukacji Morskiej spotkali się w Ośrodku Kultury Morskiej, aby podsumować siódmą edycję gdańskiej inicjatywy. Choć sezon zakończył się sztormem, zdecydowanie należał do udanych.

Na wiosnę wystartował konkurs „How do we see the Baltic Sea” – do którego zaproszona została młodzież z krajów regionu Morza Bałtyckiego. Konkurs realizowany był w ramach wydarzeń Prezydencji Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego, pod patronatem honorowym Polskiej Prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Global Compact w Polsce - polskiego przedstawicielstwa największej na świece inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ działającej na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu.

Możemy być dumni, że Gdańsk wyszedł z tak wartościową inicjatywą zaangażowania młodzieży w międzynarodową dyskusję na temat potencjału regionu – podkreśla Krystyna Wróblewska, Kierownik Biura Współpracy Zagranicznej Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Ważną formą aktywności Programu jest także realizacja darmowych warsztatów żeglarskich dla dzieci. Weekendowe zajęcia na plaży w Brzeźnie oraz stanowiska edukacyjne realizowane w ramach wydarzeń odbywających się terenie Trójmiasta cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Pokazując takie radosne, rekreacyjne oblicze sportu zachęcamy do aktywności nawet te dzieciaki, które nie odnajdują się w rywalizacji. Żeglarstwo pokazuje, że sukces to nie koniecznie najlepszy wynik, ale właśnie współpraca i stopniowe rozwijanie umiejętności – mówi Mateusz Kusznierewicz, mistrz olimpijski, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. A jeśli dodamy do tego troskę o stan czystości wód, po których tak przyjemnie się pływa, to nie ma wątpliwości, że tych parę godzin spędzonych jachcie to dużo więcej niż nauka podstaw żeglarstwa.

Przykład Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku pokazuje jak duży potencjał wychowawczy i edukacyjny ma żeglarstwo. Rozmawiamy z nauczycielami, którzy przez kolejne lata wypływają z uczniami w rejsy i wiemy, jak istotnym uzupełnieniem zajęć szkolnych jest tych kilka godzin spędzonych na wodzie. Dlatego planujemy rozwijać edukację morską i obserwować jak kolejne tysiące młodych ludzi wchodzą w dorosłość czerpiąc z bogatego morskiego dziedzictwa Gdańska – mówi Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej.


Program Edukacji Morskiej w Gdańsku realizowany jest od 2010 roku na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej. Podczas rejsów uczą się podstaw żeglowania, pogłębiają wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Sponsorami Programu są – Ferrero Polska, w ramach akcji Kinder+Sport oraz Grupa LOTOS S.A.
Tagi: edukacja, program, dzieci, warsztaty, Gdańsk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872