Rejs Siedmiu Mórz

czwartek, 13 marca 2014
Duch Morza | artykuł sponsorowany
"Morskie szlaki kapitana Julo" (s/y "Duch Wiatru", 24.03 – 23.09.2014). Gdzie popłynąć w nowym sezonie? Co zaproponować żeglarzom? To pytania, które nurtowały nas jesienią ubiegłego roku.

Wyruszymy z Gibraltaru, bo tam zimuje jacht, ale co dalej? Czy "standardową" trasą powrotną do Świnoujścia, wzdłuż zachodnich wybrzeży Europy, Wysp Fryzyjskich, przez Kanał Kiloński i Bałtyk Zachodni? Wiedzieliśmy jedno – trzeba spróbować czegoś nowego. Popłynąć w nowe miejsca, gdzie jeszcze nas nie było. W rejony, gdzie rzadko organizowane są rejsy. A jeśli już, to raczej nie przez firmy komercyjne, a przez pasjonatów żeglarstwa, kluby, itp. Właśnie coś takiego chcieliśmy zrobić. Na ile komercyjna działalność firmy pozwala, powrócić do dawnych klubowych tradycji żeglarstwa – do rejsów, które są bliższe wyprawom i morskiej włóczędze. Odkrywać na nowo lądy, poznawać nowe akweny . Przecież wielu żeglarzy jeszcze tam nigdy nie było.



Z problemem tym zmierzył się nasz "etatowy" kapitan, żeglujący z nami od początku istnienia firmy. Julo Kunicki – to nazwisko wiele mówi wielu żeglarzom, którzy zetknęli się z nim na pokładzie naszych jachtów, a także przy okazji rejsów samodzielnie organizowanych przez Jula do różnych egzotycznych zakątków świata. Tak narodził się wieloetapowy rejs s/y "Ducha Wiatru", z Gibraltaru do Świnoujścia. Około 6.500 Mm (to kolejny firmowy rekord, poprzedni wynosił połowę tego dystansu), podzielone na 21 etapów.

Po drodze to, co najpiękniejsze i najciekawsze w Europie widzianej z morza:
- wyspy, góry i lochy Szkocji, fiordy Norwegii, szkiery Alandów,
- obiekty "lądowo-wodne": kanały Crinian, Kaledoński, Trollhättan, Göta,
- umówione spotkania z Nessie i Trollami (jeśli dotrzymają słowa),
- możliwość degustacji "prawdziwej" whisky w destylarniach szkockiego wybrzeża,
- najpiękniejsze trasy kolejowe Europy i świata: Bergen - Flåm, Fort William - Mallaig,
- poznanie szlaków Wikingów na Morzu Irlandzkim, Norweskim i Północnym,
- Wyspa Mgieł i "whirlpool’e" w Szkocji,
- samotna wyspa fok na Bałtyku,
- wyzwania żeglarskie: Zatoka Biskajska, Morza Norweskie i Północne,
- wyzwania nawigacyjne: prądy i pływy wybrzeża Szkocji, lawirowanie wśród szkierów.



Cykl rejsów "Morskie szlaki kapitana Julo", wiodący przez siedem mórz, to propozycja skierowana zarówno do pragnących czysto żeglarskich wyzwań, jak i tych, którzy cenią sobie poznawanie nowych miejsc i jacht traktują jako ciekawy, niebanalny, ale i wymagający środek lokomocji, służący do uprawiania turystyki i aktywnego spędzania czasu. Zamieszczona mapka pokazuje jak wiele ciekawych miejsc odwiedzi jacht podczas swojej półrocznej żeglugi. Z różnorodności etapów każdy może wybrać coś dla siebie. Opisy poszczególnych etapów, zdjęcia odwiedzanych miejsc i szczegółowe mapki znajdziecie na naszej stronie www.duchmorza.pl oraz na profilu www.facebook.com/duchmorza.

Zapraszamy na pokład!










TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872