Rejs Siedmiu Mórz

czwartek, 13 marca 2014
Duch Morza | artykuł sponsorowany
"Morskie szlaki kapitana Julo" (s/y "Duch Wiatru", 24.03 – 23.09.2014). Gdzie popłynąć w nowym sezonie? Co zaproponować żeglarzom? To pytania, które nurtowały nas jesienią ubiegłego roku.

Wyruszymy z Gibraltaru, bo tam zimuje jacht, ale co dalej? Czy "standardową" trasą powrotną do Świnoujścia, wzdłuż zachodnich wybrzeży Europy, Wysp Fryzyjskich, przez Kanał Kiloński i Bałtyk Zachodni? Wiedzieliśmy jedno – trzeba spróbować czegoś nowego. Popłynąć w nowe miejsca, gdzie jeszcze nas nie było. W rejony, gdzie rzadko organizowane są rejsy. A jeśli już, to raczej nie przez firmy komercyjne, a przez pasjonatów żeglarstwa, kluby, itp. Właśnie coś takiego chcieliśmy zrobić. Na ile komercyjna działalność firmy pozwala, powrócić do dawnych klubowych tradycji żeglarstwa – do rejsów, które są bliższe wyprawom i morskiej włóczędze. Odkrywać na nowo lądy, poznawać nowe akweny . Przecież wielu żeglarzy jeszcze tam nigdy nie było.



Z problemem tym zmierzył się nasz "etatowy" kapitan, żeglujący z nami od początku istnienia firmy. Julo Kunicki – to nazwisko wiele mówi wielu żeglarzom, którzy zetknęli się z nim na pokładzie naszych jachtów, a także przy okazji rejsów samodzielnie organizowanych przez Jula do różnych egzotycznych zakątków świata. Tak narodził się wieloetapowy rejs s/y "Ducha Wiatru", z Gibraltaru do Świnoujścia. Około 6.500 Mm (to kolejny firmowy rekord, poprzedni wynosił połowę tego dystansu), podzielone na 21 etapów.

Po drodze to, co najpiękniejsze i najciekawsze w Europie widzianej z morza:
- wyspy, góry i lochy Szkocji, fiordy Norwegii, szkiery Alandów,
- obiekty "lądowo-wodne": kanały Crinian, Kaledoński, Trollhättan, Göta,
- umówione spotkania z Nessie i Trollami (jeśli dotrzymają słowa),
- możliwość degustacji "prawdziwej" whisky w destylarniach szkockiego wybrzeża,
- najpiękniejsze trasy kolejowe Europy i świata: Bergen - Flåm, Fort William - Mallaig,
- poznanie szlaków Wikingów na Morzu Irlandzkim, Norweskim i Północnym,
- Wyspa Mgieł i "whirlpool’e" w Szkocji,
- samotna wyspa fok na Bałtyku,
- wyzwania żeglarskie: Zatoka Biskajska, Morza Norweskie i Północne,
- wyzwania nawigacyjne: prądy i pływy wybrzeża Szkocji, lawirowanie wśród szkierów.



Cykl rejsów "Morskie szlaki kapitana Julo", wiodący przez siedem mórz, to propozycja skierowana zarówno do pragnących czysto żeglarskich wyzwań, jak i tych, którzy cenią sobie poznawanie nowych miejsc i jacht traktują jako ciekawy, niebanalny, ale i wymagający środek lokomocji, służący do uprawiania turystyki i aktywnego spędzania czasu. Zamieszczona mapka pokazuje jak wiele ciekawych miejsc odwiedzi jacht podczas swojej półrocznej żeglugi. Z różnorodności etapów każdy może wybrać coś dla siebie. Opisy poszczególnych etapów, zdjęcia odwiedzanych miejsc i szczegółowe mapki znajdziecie na naszej stronie www.duchmorza.pl oraz na profilu www.facebook.com/duchmorza.

Zapraszamy na pokład!










TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895