TYP: a1

Ruszyły prace przy przekopie Mierzei Wiślanej

wtorek, 31 grudnia 2020
Z mediów

Wygląda na to, że prace przy przekopie Mierzei Wiślanej rozpoczęły się na serio. Urząd Morski w Gdyni zaakceptował harmonogram prac budowlanych. Obecnie trwa niwelowanie terenu.

[t][/t] [s]Grupa NDI[/s]


W pierwszej fazie budowy przekopu powstać mają sam kanał żeglugowy, mosty, nabrzeża i budynki techniczne. Do końca stycznia powinien być przygotowany teren pod budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną – najpierw konsorcjum Besix/NDI będzie budowało nabrzeże przeładunkowe od strony Zatoki Gdańskiej, bo transport materiałów budowlanych i sprzętu drogą wodną na plac budowy jest kluczowy dla sprawnego prowadzenia prac  (przez Mierzeję Wiślaną prowadzi jedna, wąska i kręta droga). 
W kolejnych dwóch etapach budowy przekopu powstać mają m.in. tory żeglugowe na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg oraz zwodzony most w miejscowości Nowakowo, który ma zastąpić obecną przeprawę pontonową. Przetargi na etapy II i III powinny zostać ogłoszone w roku 2020. Zgodnie z harmonogramem otwarcie kanału nastąpi w roku 2022. 


Od połowy grudnia koparki usuwają w miejscu przekopu pozostałości po wyciętych wcześniej drzewach, usunięto także pozostałe po II wojnie światowej niewypały i niewybuchy. 

 

Tagi: Mierzeja Wiślana, przekop, inwestycja
TYP: a3
0 1
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872