TYP: a1

"Selma Expeditions" opłynęła Horn zimą

czwartek, 22 sierpnia 2013

Źródło: www.selmaexpeditions.com
Załoga jachtu "Selma Expeditions" opłynęła przylądek Horn. Nie byłoby w tym fakcie nic niezwykłego, gdyby nie to, że Polacy zrobili to zimą, kiedy warunki wokół przylądka zwanego “Nieprzejednanym” są najtrudniejsze. Pięciu śmiałków dokonało tego po raz pierwszy na jachcie pod polską banderą.

Zimowe przejście wokół Hornu nie należy do łatwych. Na swoją próbę żeglarze mieli mało czasu, musieli się zmieścić w oknie pogodowym, kiedy wiatr był sprzyjający. Już po opłynięciu przylądka wiatr w podmuchach stężał do 55 węzłów, a do tego dołączył deszcz. Na szczęście jacht bezpiecznie dotarł do Puerto Toro.

"Selma Expeditions" to 20-metrowy stalowy kecz, przeznaczony do żeglugi w trudnych warunkach, zbudowany w 1981 roku w stoczni CM Merret we Francji. Należy do wrocławskiej spółki o tej samej nazwie i od ponad 20 lat bierze udział w dalekich rejsach w okolice obu biegunów Ziemi.

Źródło: krakow.gazeta.pl, więcej o jachcie: www.selmaexpeditions.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 lutego

22 lutego 2021 na Kilimandżaro ginie Aleksander Doba – polski inżynier i podróżnik, który jako pierwszy człowiek na świecie samotnie opłynął kajakiem przez Atlantyk, polegając wyłącznie na sile własnych mięśni. W 2015 r. w plebiscycie National Geographic
poniedziałek, 22 lutego 2021
W Krakowie rozpoczął się XX Jubileuszowy Międzynarodowy festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties 2001. Grand Prix festiwalu zdobył Jerzy Porębski.
czwartek, 22 lutego 2001
W Sewilli umiera Amerigo Vespucci (urodzony 09.03.1451 r.).
niedziela, 22 lutego 1512