TYP: a1

Start Wyprawy THE ANTARCTIC ROW

czwartek, 12 grudnia 2019
Informacja prasowa

6 śmiałków, 21 jeden dni wiosłowania non stop 24 godziny na dobę, najtrudniejsza trasa morska na świecie.

 

Kapitanem łodzi jest Fiann Paul z Islandii (polskiego pochodzenia), pomysłodawca rejsu, wielokrotny rekordzista wypraw wioślarskich, pozostali to: główny producent - Colin O’Brady, Amerykanin, reprezentant stacji telewizyjnej DISCOVERY, sławny sportowiec specjalizujący się w wyczynach wysokogórskich i antarktycznych. Reszta załogi to wyczynowi wioślarze: Cameron Bellamy z RPA, Jamie Douglas-Hamilton ze Szkocji, i Andrew Towne z USA. Wszyscy razem właśnie rozpoczęli ostatni etap przygotowań przed-startowych rejsu łodzią napędzaną wyłącznie siłą ludzkich mięśni na trasie pomiędzy najdalszym południowym krańcem Południowej Ameryki i kontynentem Antarktydy - planując dotarcie do Półwyspu Antarktycznego

 

Ich łódź, specjalna konstrukcja zbudowana w 2015 roku w Anglii - OHANA (8.6 m x 1.8 m), została właśnie zapakowana (zobacz wideo - w załączniku lub na FB, link: https://www.facebook.com/colinobrady/videos/606669413414396/) i załadowana w Punta Arenas, w Chile na asystujący statek BRAVEHEART, pływający pod banderą Nowej Zelandii. Statek wraz z ładunkiem w ciągu 24 godzin ma dotrzeć z Cieśniny Magellana w okolice Przylądka Horn, skąd planowany jest start tego niezwykłego rejsu. W jednej z zatoczek w pobliżu Wyspy Horn łódź zostanie wyładowana i rozpocznie się odliczanie do startu rejsu, planowanego na około 21 dni. Oczywiście jak zawsze wszystko zależy od pogody, a w tych okolicach pogoda jest wyjątkowo zmienna.

 

Planowana trasa w poprzek Cieśniny Drake'a, umownego działu miedzy wodami Atlantyku i Pacyfiku oraz Oceanu Południowego. To minimum 600 mil morskich (około 1000 km). Aby osiągnąć założony cel wiosłowanie będzie odbywać się bez przerw, 24 godziny na dobę w systemie 3 wioślarze wiosłują, 3 odpoczywają. Zmiany wioślarzy planowane są co 90 minut. Wyzwania to walka z prądem morskim, falami o wysokości nawet kilkanaście metrów i zmiennymi wiatrami, w tym sztormowymi. Temperatura około 0 stopni Celsjusza.

To pierwsza tego typu próba wioślarska w historii. Aczkolwiek podobny rejs odbył się w 1988 roku, kiedy Amerykanin Ned Gillette z trzema załogantami pokonał tą trasę łodzią wiosłowa, ale wspomagany dodatkowo siłą wiatru, dzięki zainstalowanemu na łodzi niewielkiemu żaglowi. Obecny rejs Antarktycznej Wyprawy Wioślarskiej - nazwanej już na potrzeby mediów: "Niemożliwy Rejs Wioślarski" ma się odbywać wyłącznie dzięki sile ludzkich mięśni i bez jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz.

 

Telewizja DISCOVERY umieściła na łodzi  4 automatyczne kamery, a dodatkowa 7mio osobowa ekipa filmowa została umieszczona na płynącym równolegle 39cio metrowym statku asystującym BRAVEHEART. Cała wyprawa ma być pokazywana z perspektywy delegowanego przez DISCOVERY uczestnika - Amerykanina Colina O'Brady, znanego z wcześniejszych ekstremalnych rekordów Guinnessa.  Sygnał z łodzi będzie transmitowany przez satelity do studia w Nowym Yorku i nadawany co kilka dni na antenie DISCOVERY.

 

Więcej info oraz tracking będą dostępne na oficjalnym portalu Wyprawy, link:  https://www.colinobrady.com/theimpossiblerow.

Tagi: wyprawa, Antarctic Row
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872