Morze wyrzuciło na tasmański brzeg 157 orek karłowatych. To pierwszy taki przypadek od pół wieku. Lokalne władze podjęły decyzję o uśmierceniu 90 pozostających jeszcze przy życiu zwierząt, ponieważ nie ma możliwości sprowadzenia ich do wody.
Orka.zip
Orki karłowate (Pseudorca crassidens) nazywane są też szablogrzbietami. Ta druga nazwa spowodowana jest faktem, że u samców tych zwierząt płetwa grzbietowa jest mocno wydłużona, przez co orki karłowate zdarza się mylić ze zwykłymi (czyli oceanicznymi). Po angielsku nazywa się je nawet „false killer whales”, podczas gdy oceaniczne to „killer whales”.
Wątpliwości co do rozmiaru zwierzęcia zostają rozwiane w momencie, gdy wynurzy się na powierzchnię – orki karłowate są o połowę mniejsze od tych oceanicznych. Są też skromniej ubarwione: zamiast efektownego czarno-białego umaszczenia, są ciemnoszare, z jasnym pasem na brzuchu.
Co się stało na Tasmanii?
Szablogrzbiety to inteligentne i sympetyczne zwierzęta; mają one jednak pewną cechę, która być może stała się przyczyną nieszczęścia, do jakiego doszło na Tasmanii: są to zwierzęta społeczne, o bardzo silnych więzach przyjacielskich i rodzinnych. Kiedy jedna orka osiądzie na mieliźnie lub zostanie wyrzucona na brzeg i wzywa pomocy, całe stado próbuje jej pomóc.
Być może tak było i tym razem: stado orek śpieszyło z pomocą jednej, która wpadła w kłopoty – i skończyło się tragedią. Wyrzucone na brzeg zwierzęta musiały liczyć na ludzi, jednak ci nie do końca byli w stanie im pomóc, a przynajmniej nie w taki sposób, jakiego byśmy sobie wszyscy życzyli.
Trudna decyzja
Niedostępność miejsca, złe warunki pogodowe, a także brak specjalistycznego sprzętu spowodowały, że próba przeniesienia zwierząt do wody spowodowałaby zagrożenie dla samych ratowników.
Jak mówi Brendon Clark z Tasmania Parks and Wildlife Service, nie wiadomo też, jak długo orki przebywają już na lądzie – może to być nawet 48 godzin. Kiepska pogoda ma się utrzymać przez następne dwie doby. W tej sytuacji władze zdecydowały, że pozostałe przy życiu orki trzeba zabić z broni palnej, co uznano za najlepsze rozwiązanie.
Tagi: orki, Tasmania, ekologia, brzeg???????????? 150+ FALSE KILLER WHALES STRANDED IN TASMANIA
— TrendsWave (@_TrendsWave_) February 20, 2025
Over 90 are alive, but rough seas hinder rescue efforts in the biggest stranding in 50 years. Cause unknown—social behavior may be a factor. Focus is on saving the strongest.
Source: The Independentpic.twitter.com/og3dtNlhC4