TYP: a1

Wodoloty wrócą do Zatoki Gdańskiej

czwartek, 6 października 2016
Z mediów/Dziennik Bałtycki
W maju przyszłego roku na wody Zatoki Gdańskiej mają wrócić wodoloty. Będą kursowały na trasie Gdynia – Hel i Sopot – Hel.

wodolot
By User:Balcer - Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=936140


Jednostki zbudowane są z lekkich blach, pod kadłubem których znajduje się układ płatów nośnych. Taka konstrukcja pozwala na znacznie szybsze przemieszczanie się niż innymi typami statków. Wodoloty rozpędzają się do prędkości 35 węzłów (65 km/godz.). Mogą jednak przewozić stosunkowo niewielką liczba pasażerów (80 osób) i sąmało ekonomiczne, jeżeli chodzi o zużycie paliwa.

- Wypływanie wodolotów z portu wymaga miejsca na manewrowanie i możliwości szybkiego wyjścia na morze, przy sprzyjających warunkach pogodowych. Dlatego też nie będą one wypływać z Gdańska, w którym do pokonania jest długi kanał portowy. Do tego obowiązuje na nim ograniczenie prędkości, gdy wodolot należy do statków pływających bardzo szybko. Z kolei przystań przy molu w Sopocie, w okresach pogorszenia warunków, narażona jest na oddziaływanie dużych fal. Trzeba będzie uzależnić terminy rejsów wodolotów od tych warunków – komentuje prezes Żeglugi Gdańskiej, Jerzy Latała w wypowiedzi dla Dziennika Bałtyckiego.


Tagi: wodolot, Zatoka Gdańska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872