TYP: a1

Wycieczkowiec na mieliźnie

wtorek, 4 sierpnia 2020
Anna Ciężadło

3 sierpnia 2020 roku, w godzinach popołudniowych, statek wycieczkowy „Viking” osiadł na mieliźnie przy plaży w Międzyzdrojach. Na szczęście, nic się nikomu nie stało, a wszystkich 64 pasażerów udało się bezpiecznie ewakuować z pechowej jednostki. 

 

„Jak do tego doszło, nie wiem”

Jak na razie nie wyjaśniono, dlaczego właściwie wycieczkowiec znalazł się na mieliźnie. Faktem jest, że regularnie kursująca na tej trasie jednostka podeszła zbyt blisko brzegu, skutkiem czego utknęła w odległości ok. 50 metrów od plaży. Nie jest jednak jasne, co do tego doprowadziło.

Wiadomo natomiast, że kapitan podjął kilka prób samodzielnego zejścia z mielizny. Ponieważ nie przyniosły one zamierzonego skutku, około godz. 16.00 wezwano pomoc i  podjęto decyzję o ewakuacji pasażerów, a następnie o odholowaniu „Vikinga” do portu.

 

Na ratunek

Na pomoc przypłynął statek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa ze Świnoujścia oraz ratownicy WOPR z Międzyzdrojów. Dzięki sprawnej akcji udało się bezpiecznie przewieźć pasażerów łodzią na brzeg. 

Ewakuacja była o tyle trudna, że jednostka oparła się o dno stępką, co sprawiło, że podczas postoju na mieliźnie mocno przechylała się na boki. Mimo to pasażerowie wykazali się optymizmem i hartem ducha godnym prawdziwych wilków morskich; w czasie trwającej około godziny akcji ratunkowej niektórzy z nich żartowali nawet, że była to przygoda ich życia. 

Nieco mniej wesoło wygląda sytuacja kapitana „Vikinga”; jego statek cumuje na końcu molo w Międzyzdrojach, a sprawę incydentu bada Urząd Morski w Szczecinie.

 

 

Tagi: mielizna, Międzyzdroje, Viking
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912