TYP: a1

Wyprawa „Ocean Freeride” – żeglarstwo swobodne

środa, 23 marca 2011
Ocean Freeride
Celem wyprawy „Ocean Freeride” jest opłynięcie Ameryki Południowej, przez Kanał Panamski od północy i przylądek Horn na południu, z między lądowaniem na Antarktydzie. W czasie trwania wyprawy czeka nas wiele poważnych żeglarskich wyzwań.

Prawdziwą próbą wytrzymałości będzie dwukrotne przepłynięcie Oceanu Atlantyckiego, oznacza to całe tygodnie żeglugi bez zawijania do portu, bez żadnego kontaktu z cywilizacją. Jednak zdecydowanie najcięższym etapem podróży będzie przeprawa przez Ocean Południowy oblewający swoimi wodami Antarktydę. Żegluga w krainie ryczących czterdziestek i wyjących pięćdziesiątek, przy niezwykle silnych zachodnich wiatrach potrwa łącznie koło dwóch i pół miesiąca.
Mapa
Całość podróży zaplanowana jest na około 13 miesięcy, w tym czasie zamierzamy przeprowadzić eksplorację kontynentu oraz odwiedzić większość państw południowoamerykańskiego wybrzeża, takich jak Brazylia, Argentyna, Chile, czy Peru. Nasza przygoda zakończy się w jednym w jednym z europejskich portów jednak do tego czasu przemierzymy wody dwóch oceanów i trzech mórz, zamierzamy także opłynąć słynny Przylądku Horn.

Zaplanowaliśmy również wiele atrakcji nie związanych z żeglarstwem. Wśród członków załogi znajdują się doświadczeni narciarze, których chętnie spróbują swoich sił szusując po górskich stokach Andów, nie brakuje wśród nas również miłośników surfingu i Kite Surfingu. Stawkę uzupełniają dwaj piloci posiadający uprawnienia do pilotowania samolotu typu Cessna.

Naszą bazą wypadową i głównym środkiem lokomocji będzie jacht typu bruceo o nazwie „Anna F”. Jest to 13,5 metrowa jednostka, wyposażona w autopilot oraz 45 konny silnik, pod pokładem znajdują się miejsca dla siedmiu osób. 

Załoga

Nasza załoga składa się ze studentów i absolwentów renomowanych uczelni – Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie brakuje również znanych nazwisk:
Tomasz Szewczyk ur. 1986 r. – żeglarz, publicysta i radiooperator, wraz załogą jachtu „Stary” w ramach wyprawy QNT Northwest Passage w rekordowym czasie pokonał Przejście Północno Zachodnie, posiadacz samolotowej licencji turystycznej PPL(A), narciarz i motocyklista;
Ireneusz Mikołajczyk ur. 1945 r. – inżynier, pilot, żeglarz i podróżnik, wielokrotny reprezentant Polski w akrobacji lotniczej;
Szymon Wojciechowski ur. 1987 r. – Instruktor żeglugi na katamaranach, zawodnik na scenie międzynarodowej, miłośnik paralotniarstwa;
Wojciech Hajduk ur. 1986 r. - Członek Ligi Obrony Kraju oraz klubu żeglarskiego Garland. Pasjonat podróży, dobrego kina i literatury;
Krzysztof Capek ur. 1987 r. - Instruktor żeglarstwa, miłośnik jednośladów, narciarz, radiooperator łączności bliskiego zasięgu SRC.

Członkiem załogi może stać się każdy z Was, wyprawa podzielona jest na poszczególne etapy, więc każdy może znaleźć coś dla siebie, więcej informacji na naszej stronie: www.oceanfreeride.pl.

Sponsorzy

Patroni medialni


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872