TYP: a1

Z pokładu jachtu Delphia Trójka - Port Figueira da Foz, Portugalia

piątek, 26 października 2012
Informacja prasowa

Archiwum MediaPartners.pl: Sztorm – Fot. Jacek Pietraszkiewicz
Po przejściu Zatoki Biskajskiej i krótkim postoju w porcie La Coruna - jacht Delphia Trójka już pod dowództwem jachtowego sternika morskiego, red. III Programu Polskiego Radia - Kuby Strzyczkowskiego żegluje dalej. Docelowy port i finał rejsu technicznego z Gdańska do Lizbony to: Marina Parque das Nações Lisboa, gdzie jacht spodziewany jest 26.10.2012 r. w południe. Jeszcze 120 Mil morskich (220 km).


Z portu La Coruna jacht wyruszył - 22.10 o godzinie 16.30, najpierw na zachód, a potem po minięciu w nocy Przylądku Cape Finisterre („Koniec Ziemi”) już na południe. Pierwszej doby utrudnienie żeglugi stanowiły jedynie mgła ograniczająca widoczność do 2 Mil morskich i duży ruch statków rybackich. We wtorek, 23.10. w południe jachtowi ponad godzinę towarzyszyło stado kilkudziesięciu delfinów. Na wysokości portugalskiego miasta Porto odebrano prognozy meteo, które wskazywały opóźnienie niekorzystnego wiatru, dlatego skipper zadecydował o kontynuowaniu rejs bezpośrednio do Lizbony. Zapowiadany obszar silnego wiatru miał trwać tylko kilka godzin w nocy z wtorku na środę. 23.10.2012 o 21:00 zarefowano (zmniejszono powierzchnie) żagli i włączono silnik. Około 22ej jachtowy wskaźnik szybkości wiatru pokazywał już 38 węzłów. Ze względu na tworzącą się wysoką falę (około 5 m.) i narastającą siłę wiatru zmieniono kurs, bliżej w stronę brzegu, aby osłonic się od silnych szkwałów.

24.10.2012. około 07ej siła wiatru wzrosła do 42 węzłów (ok. 80 km/h), zaczął padać rzęsisty deszcz, a wysoka fala stała się bardziej nieregularna. W ciągu 5 godzin żeglugi pod wiatr, wspomagając się silnikiem, przepłynięto zaledwie 10 Mil morskich. W zaistniałej sytuacji skipper Kuba Strzyczkowski - zdecydował o skierowaniu jachtu do oddalonego o 15 mil (ok. 28 km.) portu Figueira da Foz w Portugalii, który Delphia Trójka osiągnęła po południu 24.10.2012. W tym porcie oddalonym o 122 Mm od Lizbony załoga poczeka na przejście niżu. W czwartek, 25.10.2012 - wczesnym rankiem pokład jachtu opuścili towarzyszący rejsowi przez 10 dni od Cherbourga – przedstawiciele redakcji ŻAGLI: Joanna Siemiak i kpt. Marek Zwierz. Ich pomoc na jachcie była nieoceniona.

Jacht Delphia Trójka wypłynął w dalszą podróż około 15.30. - z trzema osobami na pokładzie: skipperem Kubą Strzyczkowskim, 1szym oficerem i głównym nawigatorem Rejsu – Jackiem Pietraszkiewiczem oraz z przedstawicielem Partnera Technicznego Rejsu – Maćkiem Zalewskim. Do Lisbony zostało około 230 km. Planowany obecnie termin przybycia jachtu do Mariny Parque das Nações w Lizbonie to południe 26.10.2012. Oznacza to, że przygotowywane na wieczór 26.10.2012 r. spotkanie z reporterami Programu III Polskiego Radia i TVP Info odbędzie się w terminie. Kuba Strzyczkowski, który już wkrótce rozpocznie Delphią Trójką swoją wielką żeglarską i dziennikarską przygodę - samotny rejs przez Atlantyk, z Portugalii, przez Wyspy Kanaryjskie w poprzek oceanu. Samotny ale nie sam, bo połączony z słuchaczami – cyklicznymi relacjami już od 27.10.2012 na antenie Trójki i w TVP INFO, która właśnie rozpoczęła relacje o rejsie także na swojej stronie: http://tvp.info/informacje/raporty/rejs-kuby-50-lat-trojki

(opr. JJC + JP)

Źródło: RejsKuby.pl

Aktualna pozycja jachtu: RejsKuby.pl/mapa-rejsu
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872