96 milionów plastikowych kul wsypali do zbiorników wodnych robotnicy miejscy z Los Angeles. Mają one zapobiec odparowywaniu wody i pomóc w zachowaniu jej jakości.
"Shade balls", czyli czarne, plastikowe kule wielkości pięści, są wynalazkiem amerykańskiego biologa, Briana White'a. Początkowo były używane do ochrony przemysłowych zbiorników z wodą i innymi płynami przed zanieczyszczeniem. W 2008 roku Departament Wody i Energii z Los Angeles zamówił 96 milionów kul w celu ratowania ilości i jakości wody pitnej w miejskich zbiornikach.
Dzięki pokryciu powierzchni zbiorników plastikowymi kulami, są one chronione przed niechcianą fauną i florą. Zmniejszony dopływ światła zapobiega również tworzeniu się w bogatej w bromki wodzie niebezpiecznego dla ludzi bromianu. Dodatkowo, Czarne kule zatrzymują promienie UV, zmniejszając odparowywanie wody ze zbiorników. Jak szacują przedstawiciele miasta, użycie kul pozwoli zachować rocznie dodatkowy miliard litrów wody. Amerykański sposób wydaje się więc idealnym sposobem na ochronę zbiorników. Jest tylko jeden problem. Cała operacja kosztuje bowiem miasto - bagatela - 34.5 miliona dolarów.
Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi