TYP: a1

US Navy stawia na astronawigację

czwartek, 22 października 2015
z mediów | JM
Marynarka Wojenna USA chce przywrócić do łask tradycyjne metody nawigacji na morzu. Przyszli rekruci mają się szkolić między innymi z określania położenia za pomocą gwiazd. Ma to być odpowiedź na rosnące zagrożenie atakami hakerskimi.



Nauka astronawigacji została zarzucona w amerykańskiej marynarce na początku XXI wieku, kiedy udoskonalono komputerowe systemy GPS. Szybko się jednak okazało, że postęp technologiczny przyniesie również nowe zagrożenia. Obecnie możliwość zdalnego uszkodzenia, a nawet przejęcia jednostki za pomocą ataku hakerskiego jest zupełnie prawdopodobnym scenariuszem.

Dlatego też, w ramach "planu b", Marynarka Wojenna USA postanowiła przywrócić w swojej akademii lekcje astronawigacji i korzystania z tradycyjnych, niemożliwych do zhakowania przyrządów nawigacyjnych. Pierwsi rekruci, którzy będą szkoleni z określania położenia na wodzie za pomocą gwiazd, wstąpią do akademii już w przyszłym roku. Jednocześnie marynarka planuje wzmocnienie zabezpieczeń swoich jednostek przed zagrożeniami cybernetycznymi.
Tagi: sekstans, astronawigacja, Marynarka wojenna, USA, wojsko, hakerzy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872