TYP: a1

Czy ryby piją? I czy mogą być spragnione?

czwartek, 17 października 2019
Anna Ciężadło

Ryby w wodzie czują się zapewne jak… ryby w wodzie. Inaczej dawno by ewoluowały i dały sobie spokój z mokrym środowiskiem życia. Czy jednak życie w wodzie sprawia, że nigdy nie chce się im pić? Lub przeciwnie – piją bez ustanku, nałogowo? A może piją tylko niektóre?

[t][/t] [s]Fot. Pixabay[/s]

Ryba rybie nierówna

Stare przysłowie mówi, że „rybka lubi pływać”. Trudno się z nim nie zgodzić… chociaż i tu zdarzają się wyjątki, bowiem istnieją takie ryby, jak poskoczek mułowy albo węgorz, które uparcie wyłażą na ląd.

Większość ryb woli jednak pływać w wodzie – z tym, że czynność ta może odbywać się w wodzie słodkiej bądź słonej. A to pociąga za sobą pewne komplikacje. Woda słona ma bowiem większe stężenie składników mineralnych, niż słodka – a co za tym idzie, jej oddziaływanie na organizmy żywe również będzie nieco inne.

To, jak wspaniale sól działa na tkanki, możemy łatwo zaobserwować po kąpieli w morzu; generalnie rzecz biorąc, w sól większych ilościach (a nawet takie stężenie, jak w Bałtyku, czyli 7 promili, powinno już być traktowane jako „większe”) jest toksyczna. To właśnie wysokiemu stężeniu NaCl Morze Martwe zawdzięcza swoją mało optymistyczną nazwę. I to właśnie sól sprawia, że ryby muszą pić. Albo i nie.

 

O co chodzi z tą osmozą?

Kluczem do zrozumienia zjawiska nawadniania organizmów ryb jest słówko osmoza. Polega ona na przenikaniu cząsteczek lub jonów przez błonę półprzepuszczalną, oddzielającą od siebie dwa środowiska. A skoro błona jest półprzepuszczalna, oznacza to, że – podobnie, jak sitko o określonej średnicy oczek - nie przepuszcza wszystkiego; np. duże cząsteczki się nie zmieszczą.

W przypadku ryby zanurzonej w wodzie jednym ze środowisk będzie zbiornik wodny, a drugim – komórki ciała ryby. Osmoza zachodzi samorzutnie, ponieważ natura zawsze dąży do wyrównania stężeń. Z tego powodu, jeśli po jednej stronie błony będzie roztwór o dużym stężeniu czegoś (na przykład NaCl - czyli soli), a z drugiej roztwór o małym stężeniu, to woda będzie przenikać przez oddzielającą je błonę, dążąc do tego, by po obu stronach stężenie było identyczne.

Dla ryby żyjącej w morzu będzie to oznaczało, że woda będzie opuszczać jej organizm, bo w morzu jest więcej soli, niż w rybie. Innymi słowy, ryba będzie „wysychać”, pozostając przez cały czas w wodzie. Takie czary.

Natomiast w przypadku ryb słodkowodnych osmoza będzie zachodziła w przeciwnym kierunku – mikroelementy w komórkach ciała ryby będą sprawiać, że woda, dążąc do wyrównania stężeń, będzie szturmować jej tkanki, a zwierzę będzie musiało pozbywać się nadmiaru płynów. Czyli siusiać. Dużo i często.  

 

Jakie stąd płyną wnioski?

Po pierwsze, ryby żyjące w wodach słonych piją na potęgę, nałogowo; praktycznie przez cały czas – w przeciwnym wypadku ich organizmy bardzo szybko uległyby odwodnieniu, które w efekcie prowadzi do śmierci. W dodatku oszczędzają wodę, jak mogą, oddając bardzo mało moczu.

Po drugie, ryby słodkowodne nie piją wcale… w sensie, że nie potrzebują połykać wody. Po trzecie, zauważmy, że pytanie „czy ryba może być spragniona?” jest nie do końca trafione. Pamiętajmy, że ryba oddycha, pobierając wodę i przepompowując ją przez skrzela. Pobieranie wody służy zatem nie tylko zaspokojeniu ewentualnego pragnienia, ile oddychaniu.  

W tym kontekście pytanie „czy rybie chce się pić” jest równoznaczne z tym, „czy nam chce się nabierać powietrza”. Normalnie nam się nie chce. Ale wystarczy, że tego powietrza zacznie brakować przez minutę, i nagle chce nam się ogromnie. Wyciągnięta z wody ryba będzie zatem bardzo, ale to bardzo spragniona… tlenu.

 

 

Tagi: ryba, osmoza, natura
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872