TYP: a1

Dlaczego Układ Słoneczny świeci?

czwartek, 29 grudnia 2022
Hanka Ciężadło

Tak, wiemy – bo jest w nim Słońce. Sęk w tym, że zdaniem naukowców z projektu SKYSURF, w Układzie Słonecznym jest zdecydowanie zbyt jasno. Analizy danych z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a oraz sondy New Horizons pozwalają wysnuć wniosek, że mamy do czynienia z tajemniczym blaskiem niewiadomego pochodzenia, niemającym nic wspólnego z występującymi w okolicy źródłami światła. Intrygujące, prawda?

O co tutaj chodzi?

To samo pytanie zadają sobie najtęższe umysły na planecie. Rzecz w tym, iż po przeanalizowaniu prawie 200 tys. zdjęć i usunięciu z nich wszystkich obiektów, które mogą emitować światło (a więc galaktyk, gwiazd, refleksy odbite od planet i innych ciał niebieskich i tzw. światło zodiakalne, czyli odbite od pyłu unoszącego się w kosmosie), tajemniczy blask w Układzie Słonecznym pozostał.

Uczeni porównują to do sytuacji, gdy w ciemnym pokoju przy zamkniętych drzwiach i zasłoniętych okiennicach nadal ze ścian i podłogi unosiłaby się jakaś poświata. Czary?

Niezła zagwozdka

Zagadkowy blask unoszący się w Układzie Słonecznym został opisany w kilku poważnych czasopismach (m.in. w The Astrophysical Journal Letters, czy w „The Astronomical Journal). Odpowiedzi na pytanie, co tak świeci, na razie nie ma. Za to istnieje kilka hipotez.

Jedna z nich zakłada, że oprócz wspomnianego wyżej pyłu kosmicznego, w Układzie Słonecznym unoszą się jeszcze drobinki lodu i skał pochodzących z asteroid zmierzających w kierunku Słońca. Być może to właśnie one odbijają światło słoneczne i tworzą delikatną poświatę, podobnie, jak kurz w kinie.

Czy to możliwe? Pewnie tak. Sęk w tym, że tę teorię nieco zaburzyły dane z sondy New Horizons, która wykryła tajemniczą poświatę za Plutonem, a więc w odległości ponad 6 miliardów kilometrów od Słońca, czyli poza strefą, w której poruszają się asteroidy.

Co to oznacza?

Żeglarze od zawsze wpatrywali się w gwiazdy, i bynajmniej nie po to, by zastanawiać się, dlaczego Układ Słoneczny jest zbyt jasny (bo w ciemną noc widać, że wcale nie jest). Rzecz w tym, iż znajomość prawideł rządzących kosmosem pozwala nam lepiej poznać nie tylko jego naturę, ale i nasze (wcale nie najważniejsze) miejsce we wszechświecie.

Zdaniem Tima Carletona z Arizona State University, który zajmuje się analizowaniem tego niezwykłego zjawiska, tajemnicza poświata musi być elementem Układu Słonecznego, ponieważ nie wykryto jej nigdzie indziej. Być może więc istnieją w nim elementy lub zjawiska, o jakich dotychczas nie mieliśmy pojęcia. 

Tagi: ciekawostki, nauka, Układ Słoneczny, kosmos, tajemnica, światło
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 grudnia

W stoczni Multiplast w Vannes wodowano katamaran "Orange II".
środa, 22 grudnia 2004
Na Barbados dopływa Arkadiusz Pawełek na pontonie "Cena Strachu"; Polak jest drugim człowiekiem na świecie, który pontonem przepłynął Atlantyk (41 dni, 3000 Mm).
wtorek, 22 grudnia 1998
Opłynięcie Hornu przez "Pogorię" pod dowództwem Krzysztofa Baranowskiego.
czwartek, 22 grudnia 1988