TYP: a1

Dlaczego Układ Słoneczny świeci?

czwartek, 29 grudnia 2022
Hanka Ciężadło

Tak, wiemy – bo jest w nim Słońce. Sęk w tym, że zdaniem naukowców z projektu SKYSURF, w Układzie Słonecznym jest zdecydowanie zbyt jasno. Analizy danych z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a oraz sondy New Horizons pozwalają wysnuć wniosek, że mamy do czynienia z tajemniczym blaskiem niewiadomego pochodzenia, niemającym nic wspólnego z występującymi w okolicy źródłami światła. Intrygujące, prawda?

O co tutaj chodzi?

To samo pytanie zadają sobie najtęższe umysły na planecie. Rzecz w tym, iż po przeanalizowaniu prawie 200 tys. zdjęć i usunięciu z nich wszystkich obiektów, które mogą emitować światło (a więc galaktyk, gwiazd, refleksy odbite od planet i innych ciał niebieskich i tzw. światło zodiakalne, czyli odbite od pyłu unoszącego się w kosmosie), tajemniczy blask w Układzie Słonecznym pozostał.

Uczeni porównują to do sytuacji, gdy w ciemnym pokoju przy zamkniętych drzwiach i zasłoniętych okiennicach nadal ze ścian i podłogi unosiłaby się jakaś poświata. Czary?

Niezła zagwozdka

Zagadkowy blask unoszący się w Układzie Słonecznym został opisany w kilku poważnych czasopismach (m.in. w The Astrophysical Journal Letters, czy w „The Astronomical Journal). Odpowiedzi na pytanie, co tak świeci, na razie nie ma. Za to istnieje kilka hipotez.

Jedna z nich zakłada, że oprócz wspomnianego wyżej pyłu kosmicznego, w Układzie Słonecznym unoszą się jeszcze drobinki lodu i skał pochodzących z asteroid zmierzających w kierunku Słońca. Być może to właśnie one odbijają światło słoneczne i tworzą delikatną poświatę, podobnie, jak kurz w kinie.

Czy to możliwe? Pewnie tak. Sęk w tym, że tę teorię nieco zaburzyły dane z sondy New Horizons, która wykryła tajemniczą poświatę za Plutonem, a więc w odległości ponad 6 miliardów kilometrów od Słońca, czyli poza strefą, w której poruszają się asteroidy.

Co to oznacza?

Żeglarze od zawsze wpatrywali się w gwiazdy, i bynajmniej nie po to, by zastanawiać się, dlaczego Układ Słoneczny jest zbyt jasny (bo w ciemną noc widać, że wcale nie jest). Rzecz w tym, iż znajomość prawideł rządzących kosmosem pozwala nam lepiej poznać nie tylko jego naturę, ale i nasze (wcale nie najważniejsze) miejsce we wszechświecie.

Zdaniem Tima Carletona z Arizona State University, który zajmuje się analizowaniem tego niezwykłego zjawiska, tajemnicza poświata musi być elementem Układu Słonecznego, ponieważ nie wykryto jej nigdzie indziej. Być może więc istnieją w nim elementy lub zjawiska, o jakich dotychczas nie mieliśmy pojęcia. 

Tagi: ciekawostki, nauka, Układ Słoneczny, kosmos, tajemnica, światło
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872