TYP: a1

Góra lodowa atakuje…znowu

czwartek, 5 sierpnia 2021
Hanka Ciężadło

Co było bezpośrednią przyczyną zatonięcia „niezatapialnego” Titanica? Tak jest – góra lodowa! Okazało się jednak, że może ona być groźna drugi raz.

Jak to możliwe? Cóż – takie rzeczy tylko w USA. Na szczęście obyło się bez poważnych urazów. Co nie oznacza, że pozwów o straty moralne nie będzie. 

Legenda Titanica

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych kochają legendy i trzeba im przyznać, że wiedzą, jak je celebrować. Być może wynika to z faktu posiadania krótkiej i ubogiej historii własnego kraju (budynek w wieku naszych babć uchodzi tam już za poważny zabytek). 

Amerykanie kultywują więc wszelkie „epickie opowieści” - i mają do tego prawo. A ponieważ nie brak im również rozmachu, wszystko, co tworzą, jest duże i okazałe. Nie inaczej było w przypadku modelu feralnej góry lodowej, ustawionego w Muzeum Titanica w stanie Tennessee.

Czym grozi wypad do muzeum?

To zależy - w tym konkretnym przypadku groził obrażeniami. Góra lodowa z nieznanych przyczyn zaatakowała drugi raz i przewróciła się na zwiedzających. Wskutek tego pechowego wydarzenia trzy osoby zostały powierzchownie ranne.

Na szczęście nic strasznego się im nie stało. Mimo to właściciele muzeum, państwo Mary i John Joslyn, bardzo przejęli się sprawą. Przybyli na miejsce i osobiście stwierdzili, że poszkodowanym nic nie dolega. Skończyło się więc na strachu. I kolejnej legendzie - kto wie, może ta góra jest przeklęta? To by dopiero była epicka historia...

 

Tagi: Titanic, USA, muzeum, wypadek, góra lodowa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912