TYP: a1

Jak powstał Bałtyk?

czwartek, 9 maja 2019
Hanka Ciężadło

Morze wydaje się wieczne…. Ale to tylko ściema. Tak naprawdę morza żyją, umierają, zmieniają charakter, łączą się w sojusze… no generalnie, nie sposób się z nimi nudzić. Jak na tym tle wypada nasz Bałtyk? Hmmm, całkiem interesująco.

Mleko pod nosem

Zacznijmy od tego, że Bałtyk to właściwie jeszcze dziecko. Jest bowiem jednym z najmłodszych mórz. Z drugiej jednak strony, jest to młodzik z charakterem, bo w swoim niedługim życiu zdążył już przejść kilka gruntownych zmian: izolował się od reszty mórz, to znów do nich przyłączał, a przez jakiś czas bywał nawet słodkowodnym jeziorem. 

Zresztą, zanim powstał Bałtyk taki, jakim go znamy dzisiaj, też bywało ciekawie. W ciągu ostatniego miliona lat na obszar, który obecnie zajmuje nasze morze, kilkakrotnie nasuwały się lądolody. A taki kawał lodu swoje waży, toteż nic dziwnego, że za każdym razem teren ulegał pewnemu obniżeniu. Do czasu, aż klimat się ocieplał (tak dla przypomnienia: samochodów jeszcze nie było, więc to nie ich wina) i lód topniał, a wtedy skały rozprężały się i wracały do pierwotnego położenia.

 

Narodziny Bałtyku

Za oficjalny początek naszego morza należałoby uznać czas, w którym stopniał ostatni lądolód skandynawski, co miało miejsce jakieś 15 tys. lat temu. 

W tym czasie południowa krawędź lądolodu znalazła się około 100 km na północ od naszych obecnych wybrzeży, zaś wypływające spod lodowca wody utworzyły tak zwane jeziorzyska, czyli rozległe jeziora. W niedługim czasie jeziorzyska połączyły się, tworząc jeden zbiornik wodny (ta-daam! Mamy Bałtyk!), rozciągający się od dzisiejszej Litwy po Danię i od Polski po lodowiec.

Sąsiedztwo lodowca sprawiało, że zbiornik zyskał miano Bałtyckiego Jeziora Lodowego. Był dość chłodny: latem pływały po nim góry lodowe, a zimą zupełnie zamarzał. Taki stan utrzymywał się przez następne 3000 lat, przy czym lądolód regularnie topniał, a rodzący się Bałtyk sięgał coraz dalej na północ.

 

Status: "to skomplikowane"

Kiedy zatem Bałtyk z jeziora awansował na morze? Cóż, to nie takie proste. Wspomniany okres 3000 lat nie przebiegał tak zupełnie jednostajnie: 13 tys. lat temu lądolód cofnął się już do nizin współczesnej Szwecji, dzięki czemu nastąpiło połączenie Bałtyckiego Jeziora Lodowego z oceanem.

Niestety, sam Bałtyk lekko na tym ucierpiał, bo z powodu różnicy poziomów wylało się z niego trochę wody. Na szczęście, zaraz nastąpiło kolejne ochłodzenie klimatu i lądolód ponownie urósł w siłę, odcinając Bałtyk od oceanu. A potem lód znów stopniał i nastąpiło kolejne połączenie z oceanem, wskutek czego część Bałtyku znów się wylała, a poziom wody w naszym przyszłym morzu obniżył się aż o 27 metrów.

 

Nowe ksywki

Takie połączenia i rozstania z oceanem sprawiały, że w Bałtyku pojawiali się coraz to nowi mieszkańcy. Po pierwszym połączeniu w Bałtyku zamieszkał słonolubny małż Yoldia arctica, od którego nasz wspaniały akwen przezwano Morzem Yoldowym.

Po ponownym odcięciu od oceanu woda stała się słodka, więc w Bałtyku  pojawił się słodkowodny ślimak Ancylus fluviatilis. Akwen zmienił więc nazwę na Jezioro Ancylusowe.

Kolejne połączenie z oceanem spowodowało kolonizację przez okrzemki Mastogloia, dzięki którym akwen znowu zmienił ksywkę - tym razem na Morze Mastogloia.

Nieco później, kiedy poziom zasolenia lekko się zmienił, pojawili się jeszcze inni mieszkańcy, np. ślimak morski Littorina litorea więc zbiornik został przemianowany na Morze Litorynowe.

 

I to już koniec?

Morze Litorynowe powstało około 8 tys. lat temu; było cieplejsze i bardziej słone, niż współczesny Bałtyk i miało się dobrze przez następne 4 tys. lat - do czasu, kiedy nastąpiło nieznaczne podniesienie wody w okolicy Cieśnin Duńskich. Nieznaczne, ale na tyle skuteczne, by utrudnić wymianę wody z Morzem Północnym, co sprawiło, że Bałtyk znów zmienił charakter i stał się taki, jakim znamy go dzisiaj: zimniejszy, ale za to bardziej słodki.

Czy taki już zostanie? Znając nasze morze, pewnie nie. Pytanie, czy dalsze zmiany będą gwałtowne i w jakiś sposób związane z ruchami wypiętrzającymi tarczy skandynawskiej? A może raczej będzie to łagodne podnoszenie, jakie przez wieki odbywało się na naszym wybrzeżu i sprawiło, że kilkanaście km od brzegu można spotkać zatopione pnie wielkich drzew? Tego nie wiemy. Jedno natomiast jest pewne: będzie ciekawie.

Tagi: Bałtyk, morze
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872