TYP: a1

Ktoś chętny na bitcoinową kąpiel?

piątek, 27 października 2023
Hanka Ciężadło

Tym razem będzie o wodzie - ale nie takiej zwyczajnej. Ludzkość znała już kąpiele w oślim mleku, piwie, winie, płatkach róż... Okazuje się, że wszystko to już przeżytek – mamy w końcu XXI wiek, więc najwyższy czas na kąpiel z wodą bitcoinową. Jak to niby ma wyglądać? I czy kąpiel jest równie wirtualna, co waluta? Zaraz wszystko wyjaśnimy.

Niczym Sknerus McKwacz

Być może niektórzy z Was w tym momencie wyobrazili sobie postać pewnego skąpego kaczora z kreskówek Disneya, nurkującego w złotych monetach zgromadzonych w skarbcu. Kąpiele bitcoinowe nie mają jednak wiele wspólnego z tą wizją – przede wszystkim dlatego, że odbywają się w wodzie. Czyli z tymi bitcoinami to ściema? Niekoniecznie.

Aby zrozumieć, na czym polega koncepcja takich kąpieli, trzeba najpierw przyjrzeć się procesowi pozyskiwania kryptowalut. Do pewnego stopnia przejął on nazewnictwo znane z eksploatowania tradycyjnych bogactw, takich jak złoto czy węgiel. Mamy więc koparki, górników, kopalnie... Ponieważ jednak wszystko odbywa się w wirtualnym świecie, nikt nie musi brudzić sobie rąk. Konieczne jest za to posiadanie odpowiednio mocarnych komputerów – a te podczas pracy generują ogromne ilości ciepła. I w tym momencie docieramy do sedna.

Gorące źródła XXI wieku

Ciepło powstające wskutek wytężonej pracy komputerów zwykle się marnuje. Pewien nowojorski ośrodek SPA postanowił wykorzystać je w kreatywny sposób i zagospodarować tę energię do ogrzewania wody.

Proste? Jak najbardziej. Genialne? Zapewne. Co więcej, nawet do pewnego stopnia ekologiczne. Właściciele firmy, która oferuje bitcoinowe kąpiele, twierdzą, że dzięki temu zbliżyli się do neutralności energetycznej.

Ciepłą, relaksująca kąpiel można oczywiście zorganizować w inny sposób – np. korzystając z usług elektrociepłowni. No ale powiedzmy sobie szczerze: co to za frajda siedzieć w wannie ze zwykłą wodą?

Mimo całego szaleństwa pomysł jest eko, krzywda się nikomu nie dzieje, więc wart jest rozważenia. A poza tym – kto wie, może siedzenie w takiej wodzie pomaga snuć śmiałe plany biznesowe?

Tagi: ciekawostki, bitcoin, kąpiel, spa ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872