TYP: a1

Morski gigant sprzed tysięcy lat

wtorek, 21 września 2021
Z mediów

Jeśli zapytamy kogoś o największego prehistorycznego stwora, to pewnie wymieni dinozaura. Na przykład tyranozaura, który zyskał niechlubną sławę po filmie Stevena Spielberga. Jednak odkrycia naukowców pokazują, że największe stwory wcale nie chodziły po ziemi, a kryły się w morskich głębinach.

 

Zazwyczaj organizmy sprzed tysięcy lat, których ślady odkrywają naukowcy, mają niewielkie rozmiary. Jednak okazuje się, że w falach potrafiły się kryć prawdziwe giganty. Takim potworem był Titanokorys gainesi, radiodont, którego skamielinę odkryto niedawno podczas prac wykopaliskowych na terenie Parku Narodowego Kootenay w Kanadzie. Jak opisali w raporcie odkrywcy, radiodont to jeden z największych organizmów żywych z okresu kambryjskiego, jakie kiedykolwiek znaleziono.

Znaleziona skamielina mierzy ok. pół metra. Radiodont miał wydłużoną głowę i otwór gębowy w kształcie plasterka ananasa, wyściełany zębami i pazury, którymi łapał zdobycz. Ciało Titanokorys gainesi otaczał pancerz, który przypominał budową skorupę żółwia.

Co ciekawe, pancerze radiodontów w okolicach głowy przybierały różne kształty, jednak dlaczego tak się działo, wciąż jest zagadką dla naukowców. Wytłumaczeniem mogłaby być ochrona przed drapieżnikami, teoria ta jest jednak mało prawdopodobna ze względu na wielkość stworzenia.



 

Tagi: radiodont, archeologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912