TYP: a1

800 kilogramów słodkości

czwartek, 2 września 2021
Hanka Ciężadło

Pamiętacie Kota ze „Shreka”? Okazuje się, że inne gatunki zwierząt również mogą urzekać spojrzeniem. Mors ochrzczony imieniem Wally postanowił więc wykorzystać ludzką słabość do futrzanych słodziaków i zostać gwiazdą. Oraz podróżnikiem. W zasadzie dobry plan - a że przy okazji powstają jakieś tam straty materialne, to już zupełnie inna bajka.

 

Kim jest Wally?

Jak już wiecie – morsem. Ma imponujące kły, spore zapasy tłuszczyku i wszystko to, co mors mieć powinien: czyli opływowe kształty i odpowiednią masę (która, dodajmy, ma szansę jeszcze się podwoić – Wally waży bowiem 800 kilogramów, a w przyszłości może dobić do 1700).

Zwierzak najprawdopodobniej pochodzi ze Svalbardu, ale chyba nie jest przywiązany do swojej chłodnej ojczyzny, bo widuje się go w rozmaitych lokalizacjach. Ma około 4 lat, czyli możemy uznać, że jeszcze całe życie przed nim – morsy potrafią bowiem dożyć pół wieku.

Wally podróżnik

Mors upatrzył sobie wybrzeża Walii i Irlandii, ale okazjonalnie pojawia się też w innych lokalizacjach. Zasłynął z tego, że z wchodzi na łodzie i tam przesiaduje. Na co liczy? Uprawia jachtostop? Tego oczywiście nie wiemy, ale specjaliści podejrzewają, że Wally po prostu uznaje białe jednostki za…góry lodowe. Prawdopodobnie przypomina sobie dzieciństwo spędzone na chłodnym Svalbardzie i dlatego z upodobaniem wyleguje się na pokładach.

Co na to właściciele łódek? Kiedy już pierwszy szok minie, a fotki są porobione i wrzucone na odpowiednie media społecznościowe, ludzie zaczynają się zastanawiać, jak pozbyć się nieproszonego gościa. Taki mors to w końcu spory balast – w przenośni i dosłownie. Długie kły i pazury wzbudzają jednak należny respekt, dlatego, mimo iż zwierzak wydaje się mało ruchliwy, mało kto ma ochotę wejść z nim w bezpośredni kontakt.

Co dalej?

Wally zdobył sporą popularność – na tyle dużą, że w pewnych momentach zaczyna ona być problemem. Kiedy przebywał w okolicy Tenby (Wielka Brytania), łodzie służb ratunkowych musiały dosłownie przeganiać turystów, którzy pływając na kajakach, motorówkach i skuterach wodnych, czynili starania, by jak najbardziej zbliżyć się do słynnego morsa.

Organizacje związane z ochroną przyrody apelują, by w miarę możliwości zostawić Wally’ego samemu sobie, a w sytuacji, gdy mors zechce odwiedzić czyjąś łódź, zachować spokój. Władze przypominają również, że zgodnie z ustawą "O dzikiej naturze i terenach wiejskich", morsy podlegają ochronie, a ich niepokojenie może skończyć się różnego rodzaju sankcjami.

 

 

Tagi: mors, Wally, UK, Irlandia, Walia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872