TYP: a1

Najstarszy list w butelce

poniedziałek, 19 marca 2018
Z mediów

132 lata. Tyle czasu szedł pewien list…nie, na szczęście nie zawaliła poczta, bo chodzi o list w butelce, odnaleziony w tym roku na plaży w Australii.

 

List wrzucił do wód Oceanu indyjskiego marynarz płynący na niemieckim statku 12 czerwca 1886 roku. Data jest znana, bowiem autor skrzętnie ja podał w liście. I najprawdopodobniej jest to najstarsza wiadomość umieszczona w butelce, odnaleziona i odczytana.

List na plaży Wedge Island w zachodniej Australii zauważyła Tonya Illman. Kobieta początkowo nie spostrzegła, że ma do czynienia z przesyłką – podniosła po prostu butelkę, bo ta jej się spodobała. Dopiero synowa kobiety zauważyła w środku zawiniątko, wyciągnęła mokry papier i go wysuszyła. Odczytanie listu nie było proste, bowiem był on napisany po niemiecku – kobiety więc poszły ze znaleziskiem do miejscowego muzeum i tam dopiero się okazało, jak stara jest korespondencja.

Po skontaktowaniu się z ekspertami z Niemiec i Holandii udało się ustalić, że  wiadomość w butelce została wysłana z pokładu niemieckiego statku Paula. W niemieckich archiwach do dziś jest przechowywany dziennik pokładowy statku, który latem 1886 roku wypłynął z Cardiff w Walii do Makassar w Indonezji. Po charakterze pisma ustalono, że dziennik pokładowy i list w butelce napisała ta sama osoba - kapitan statku.

Wbrew pozorom kapitan niemieckiego statku wrzucił list w butelce nie dlatego, że był romantykiem (trochę nam to nie pasuje do niemieckiego oficera) ale dlatego, że był to element eksperymentu, który miał pokazać kierunki prądów. Między 1860 a 1930 rokiem z pokładów niemieckich statków wrzucono do mórz tysiące takich butelek. W każdej z nich była notatka z dokładną datą i miejscem rozpoczęcia eksperymentu, nazwą statku, jego rodzimym portem i trasą rejsu. Ostatni raz jedną z tych butelek znaleziono w 1934 roku w Danii.


 

Tagi: butelka, list, eksperyment
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872