TYP: a1

Napęd na martwą rybę

wtorek, 4 grudnia 2018
Z mediów/rp.pl

Czego to ludzie nie wymyślą... Norwegowie pracują właśnie nad stworzeniem nowatorskiego paliwa, w którym wykorzystywane będą...martwe ryby.

Projekt taki opracowuje norweski operator Hurtigruten, organizator m.in. rejsów wycieczkowych do Arktyki i Antarktydy. Ideą oczywiście jest zmniejszenie zanieczyszczenia i wpływu jednostek na zmiany w klimacie. Dlatego też zamiast oleju napędowego w norweskich jednostkach można by było używać biogazu, wytworzonego m.in. z resztek martwych ryb. A tych powinno być dużo, bowiem sektor rybołóstwa w Norwegii jest mocno rozwinięty. Za jednym zamachem więc można by było pozbyć się dwóch kłopotów.

Pierwszy biogazowy statek mógłby być gotowy już pod koniec przyszłego roku. A celem Hurtigruten jest modernizacja do 2021 roku sześciu z jej 17 statków w ten sposób, by możliwe było użycie jako źródła zasilania kombinacji biogazu, akumulatorów i skroplonego gazu ziemnego - najczystszego paliwa kopalnego.

Norwegia, w której już teraz popularne są autobusy na biogaz, może pochwalić się dużymi sektorami rybołówstwa i leśnictwa, które produkują ogromne ilości odpadów organicznych. Kraj ten na 2026 rok ustanowił sobie cel zeroemisyjności dla statków wycieczkowych i promów, pływających po fiordach, wymienionych jako miejsca światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Tagi: biogaz, wycieczkowce, Norwegia, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895