TYP: a1

Japonia wznowiła polowania na wieloryby

czwartek, 27 grudnia 2018
Z mediów/Onet.pl

Jeśli lubiliście Japonię, poważnie się zastanówcie, czy podtrzymać swoja sympatię… Otóż Japończycy, po długim czasie przepychanek z rozmaitymi instytucjami światowymi zakazującymi jej połowów wielorybów postanowiła zlekceważyć wszystkie ustalenia i wznowiła połów tych ssaków. Oficjalnie kraj ten uważa, że większość gatunków wielorybów nie jest zagrożona, a jedzenie wielorybiego mięsa to część japońskiej kultury.

Przypomnijmy: już w 1987 r., zaledwie rok po wejściu w życie międzynarodowego moratorium na komercyjne połowy wielorybów, Japonia rozpoczęła połowy w celach „naukowych”. W cudzysłowie, bowiem ostatecznie wielorybie mięso trafiało do sklepów. Cała akcja wywołała olbrzymie protesty na skalę światową, a w 2014 sprawa teoretycznie się zakończyła - wyrokiem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, który zakazał połowów „naukowych” dokonywanych przez Japonię na wodach wokół Antarktydy. Wyrok powstrzymał Japończyków na krótko – już rok później połowy zostały wznowione, choć Japonia ograniczyła ich liczbę do 333 sztuk na rok. 

Obecna sytuacja jest wynikiem podobnego działania, w stylu „nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi”, na wzór niemal naszego ministra Szyszko. Po tym, jak we wrześniu 2018 roku Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa (IWC) po raz kolejny odrzuciła wniosek Japonii o zgodę na połowy komercyjne, Japonia postanowiła po prostu wycofać się z Komisji. I oświadczyła, że w lipcu wznawia połów wielorybów. Połów ograniczony będzie do wód terytorialnych Japonii i jej wyłącznej strefy ekonomicznej. "Od lipca 2019 r., po upływie w dniu 30 czerwca okresu wypowiedzenia, Japonia będzie przeprowadzać połów wielorybów w celach komercyjnych na swoich wodach terytorialnych i w swojej wyłącznej strefie ekonomicznej; nie będzie dokonywać połowu na Oceanie Antarktycznym i na półkuli południowej" - poinformował sekretarz japońskiego rządu Yoshihide Suga. A żeby dać całej akcji pozoru praworządności pan Suga oznajmił także, że połów będzie dokonywany zgodnie z prawem międzynarodowym i w ramach limitów wyliczonych zgodnie z metodami przyjętymi przez IWC w celu uniknięcia wywoływania negatywnych skutków populacji wielorybów. Tak jakby właśnie Japonia nie odrzuciła metod IWC.

Żeby było zabawnie, Japonia od dawna utrzymuje, że większość gatunków wielorybów nie jest zagrożona, a ich jedzenie jest częścią japońskiej kultury. Jednak większość Japończyków wielorybiego mięsa nie jada. Jego spożycie to zaledwie 0,1 proc. spożycia mięsa w Japonii.

Decyzję japońskiego rządu natychmiast potępiły rządy Australii i Nowej Zelandii, a także Greenpeace.

 

Tagi: Wieloryby, polowania, Japonia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872