TYP: a1

Nowe gatunki zwierząt odkryte w 2019 roku

piątek, 27 grudnia 2019
Monika Frenkiel

W zeszłym roku o tej porze publikowaliśmy listę gatunków, które znikły na zawsze. W tym roku postanowiliśmy odwrócić trend. Nie dlatego, że zwierzęta przestały wymierać (niestety nie, a do tego smutnego stanu wybitnie się przykładamy) ale dlatego, że zasługujemy na to, żeby odpocząć od pesymizmu. Dlatego tym razem piszemy o tych gatunkach morskich, które zostały w ciągu minionego roku odkryte.

Jak się okazuje, jeśli chodzi o wiedzę na temat tego, co nas otacza, wciąż jesteśmy zaledwie uczniami. Świadczy o tym chociażby to, że w 2019 roku odkryto aż 71 nowych gatunków - na 5 kontynentach i w 3 oceanach. Wśród nowych gatunków znalazło się: 17 ryb, 15 gekonów, 8 roślin, 6 ślimaków morskich, 5 pajęczaków, 4 węgorze, 3 rodzaje mrówek, 2 scynkowate, 2 osy, 2 mchy, 2 koralowce oraz 2 jaszczurki. Wile z nich udało się odkryć dlatego, że dzięki technologii mamy lepsze możliwości obserwacji czy dotarcia do zakątków, do tej pory ukrytych przed naszymi oczami. Jednak, jak szacują naukowcy, wciąż zakryte przed naszymi oczami pozostaje 90 proc. żyjących na świecie gatunków.

Spośród najbardziej spektakularnych odkryć ubiegłego roku wymienić należy wakandę, małą rybkę, którą odkryto podczas prac badawczych kalifornijskich oceanologów na rafach koralowych na granicy Tanzanii i Zanzibaru. Wakanda, czyli Cirrhilabrus wakanda mierzy 6 cm i ma charakterystyczne, fioletowe łuski. Żyje na głębokości 60 metrów u wybrzeży Tanzanii, w tzw. strefie półmroku. Nazwano ją na cześć mitycznej afrykańskiej krainy przedstawionej w komiksach wydawnictwa Marvel i filmie ”Czarna Pantera”. Inną interesującą rybka jest Siphamia arnazae, z charakterystycznymi, kocimi oczami, mieszkająca w wodach Papui nowej Gwinei.

Rekord w odkrywaniu nowych istot należy do zoologa Terry’ego Goslinera, pracującego dla Kalifornijskiej Akademii Nauk. Gosliner wytrwale szuka  morskich ślimaków i opisał, jak się okazuje, co 4. taki organizm znany nauce. W 2019 roku odkrył 6 nowych, nieznanych gatunków ślimaków morskich, w tym Madrella amphora żyjące na lagunie Madang u brzegów Papui Nowej Gwinei.

Wśród nowych gatunków jest też opisywany już na łamach Tawerny węgorz elektryczny o rekordowo silnym ładunku

Tagi: ryba, gatunek, ślimak morski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912