TYP: a1

Podmorskie truskaweczki. Jak będą smakować?

czwartek, 8 września 2022
Hanka Ciężadło

Podwodne uprawy to pomysł stary, jak science fiction. I – aż do tej pory – równie oderwany od rzeczywistości. Teraz jednak pojawia się szansa na zrealizowanie tej szalonej idei. A wszystko to dzięki startupowi o wiele mówiącej nazwie Nemo’s Garden.

 

Kto to wymyślił?

O dziwo – wcale nie amerykańscy naukowcy, ale Włosi. Zespół złożony z inżynierów, nurków oraz uczonych opracował sposób uprawy roślin na dnie oceanu, i to przy wykorzystaniu możliwości, jakie stwarza ta nietypowa lokalizacja.

Największymi zaletami podmorskich farm mają być: stabilna temperatura, obfitość tlenu, optymalna wilgotność oraz naturalna ochrona przed lądowymi szkodnikami, które zwykle słabo nurkują. 

Po co nam to?

Skoro można uprawiać rośliny w przydomowym ogródku, to po co fatygować się na dno morza? Oczywiście w większości przypadków nie miałoby to sensu. Entuzjaści Nemo’s Garden podkreślają jednak, że ich pomysł stwarza zupełnie nowe szanse dla upraw komercyjnych.

Warto pamiętać, że grunty rolne stanowią zaledwie 11% powierzchni lądów, czyli stosunkowo niewiele. Możliwość powiększenia tego areału i uprawiania roślin jadalnych na dnie morza z pewnością jest interesującym rozwiązaniem, a w obliczu ewentualnych kryzysów żywnościowych związanych ze zmianami klimatu może okazać się prawdziwym błogosławieństwem.

Ale słone truskawki? 

Pyszności, prawda? Rośliny uprawiane są jednak pod wodą – ale nie w wodzie. Farma Nemo’s Garden to sześć podwodnych szklarni wypełnionych powietrzem. Całość znajduje się u wybrzeży Noli w Ligurii, 100 m od brzegu i osiem metrów pod powierzchnią wody. Na dodatek instalacja jest samowystarczalna, przynajmniej pod względem zaopatrzenia w media: źródłem zasilania jest energia słoneczna, a do podlewania roślinek wykorzystuje się odsoloną wodę morską.

Oczywiście doglądanie takiej farmy i wielokrotne nurkowanie było dość czasochłonne, a na dodatek spowalniało prace przy uprawach. Tu jednak z pomocą przyszedł Siemens.

Zawiadywanie farmą z chmury

Dzięki wykorzystaniu uczenia maszynowego do monitorowania warunków na farmie można teraz zarządzać szklarniami zdalnie. Usługa Siemens MindSphere® umożliwia zmianę takich parametrów, jak wilgotność, cyrkulacja powietrza, ilość dostarczanych roślinom składników odżywczych itp. Pulpit zarządzający znajduje się w chmurze, więc jest dostępny tam, gdzie tylko mamy Internet (a dzięki pomysłom pana Muska będziemy go mieć prawie wszędzie).

Oczywiście płetwy i maska do nurkowania nadal się przydają – choćby po to, by móc zebrać plony i sprawdzić organoleptycznie, czy podmorskie truskaweczki aby nie są mdłe.

 

Tagi: nauka, Nemo's Garden, uprawy, ciekawostki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872