TYP: a1

Polska ma o 1643 hektary więcej

czwartek, 19 lipca 2018
Monika Frenkiel

No i mamy! Polska jest wielka, większa, a może nawet...no nie, na to jeszcze za wcześnie. Ale faktem jest, że od zeszłego roku terytorium naszego kraju jest większe o całe 1643 hektary. Najwięcej powierzchni zyskały regiony nadmorskie.

[t][/t] [s]Fot. Bartłomiej Bulicz, CC BY-SA 3.0, Wikipedia[/s]

Zwiększenie naszego terytorium nie jest zasługą ani naszych dzielnych wojsk, ani nawet zabiegów naszych zręcznych dyplomatów, a...techniki. A ściślej rzecz biorąc dokładniejszych metod pomiarowych. Ciągłe, coraz ściślejsze pomiary są potrzebne, bo część naszych granic jest mało stabilna. Nie, nie chodzi o polityczne niesnaski, a o przyrodę, i to tę głównie związaną z wodą. Zarówno brzegi rzek jak i wzdłuż linii brzegowej bowiem ciągle ulegają erozji.

O zwiększeniu terytorium poinformował Główny Urząd Statystyczny "W porównaniu z poprzednim rokiem uległa zmianie powierzchnia Polski, która zwiększyła się o 1643 ha. Jest to wynik wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 2017 r. w sprawie szczegółowego przebiegu linii podstawowej, zewnętrznej granicy morza terytorialnego oraz zewnętrznej granicy strefy przyległej Rzeczypospolitej Polskiej". Rozporządzenie to zawiera wykaz współrzędnych punktów, obrazujących przebieg poszczególnych linii granicznych oraz przedstawia na mapach przebieg tych linii.

Z obliczeń przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że najbardziej „urosło” województwo pomorskie – jego powierzchnia zwiększyła się o 1159 hektarów, z czego 904 ha należą do powiatu puckiego, a 255 ha do powiatu nowodworskiego. Kolejnym rosnącym województwem jest zachodniopomorskie (o 484 ha zwiększyła się powierzchnia miasta Świnoujście). Z punktu widzenia gmin najwięcej terytorium zyskały Hel, Jastarnia, Krokowa, Władysławowo, Krynica Morska i wspomniane wcześniej Świnoujście. Co oznacza, że w tych miejscach powiększyła się przestrzeń do stawiania parawanów ;-)

Z całym raportem GUS można zapoznać się tutaj

Tagi: terytorium, morze, Polska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912