TYP: a1

Wirtualny Skansen Wraków już działa

czwartek, 4 lutego 2016
Redakcja/MF
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku uruchomiło swój najnowszy „oddział”. To Wirtualny Skansen Wraków, w którym możemy oglądać modele 3D sześciu drewnianych wraków spoczywających na dnie Zatoki Gdańskiej.



Wirtualny Skansen Wraków, pierwszy tego typu projekt w Polsce można oglądać na stronie www.wsw.nmm.pl W skansenie umieszczono modele wraków wykonane za pomocą fotogrametrii 3D, czyli techniki polegającej na wykorzystaniu tysięcy zdjęć jakiegoś obiektu (wykonanych z różnej perspektywy i pod różnym kątem). Fotografie te łączy się z użyciem programu komputerowego w odpowiednie sekwencje tak, że tworzą one bardzo dokładny przestrzenny model obiektu.

Przygotowania do uruchomienia projektu wirtualnego skansenu trwały ponad rok. Przez ten czas wykonano ponad 60 tys. zdjęć obiektów podwodnych. Prezentowane modele są wiernym odwzorowaniem rzeczywistego wyglądu obiektów zalegających na dnie Zatoki Gdańskiej. Tak właśnie widzą je archeologowie podwodni podczas swojej pracy - z tą różnicą, iż niska przejrzystość wody nie pozwala widzieć dalej niż 2 - 3 metry, a na stronie "Wirtualny Skansen Wraków" można objąć wzrokiem cały wrak.

Wśród obiektów, których modele znajdują sie w skansenie jest m.in. bark "Loreley", który zatonął w 1887 r. w czasie sztormu u podejścia do gdańskiego portu oraz słynny galeon „Solen”, uczestnik bitwy pod Oliwą i wysadzony w powietrze przez załogę aby nie dostał się w polskie ręce. Oprócz tego znajdziemy tu "Głazik" - niewielki żaglowiec, który w pierwszej połowie XIX wieku służył do przewożenia kamieni do budowy umocnień brzegowych u wejścia do gdańskiego portu oraz "Porcelanowiec" – żaglowiec zbudowany w podobnym czasie co "Głazik" żaglowiec, który w momencie zatonięcia (po 1853 r.) przewoził m.in. angielski fajans.

Do końca roku Narodowe Muzeum Morskie planuje umieścić w "Wirtualnym Skansenie" 13 wraków z Zatoki Gdańskiej, a w następnych latach systematycznie wzbogacać stronę o kolejne stanowiska archeologiczne.

Modele obiektów podwodnych zamieszczonych w Wirtualnym Skansenie Wraków można oglądać w smartfonach przy użyciu urządzeń do wirtualnej rzeczywistości typu Google Cardboard lub Oculus DK1 i DK2. Potęguje to dodatkowo uczucie trójwymiarowości i przestrzenności prezentowanych stanowisk podwodnych. Muzeum planuje wdrożenie specjalnej stacjonarnej wersji Wirtualnego Skansenu Wraków na najnowszą wersję Oculus i inne gogle Virtual Reality. Pozwoli to na wirtualne "pełne zanurzenie" w wodach Zatoki Gdańskiej osób oglądających wraki i poruszanie się po stronie skansenu wraków będąc cały czas w wirtualnym podwodnym świecie.

Wrak "Loreley" można oglądać TUTAJ

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 grudnia

W Adenie zwodowano polski statek "Dar Opola", który następnie pod dowództwem Kpt. Bolesława Kowalskiego wyszedł w rejs naukowy na Morze Czerwone.
poniedziałek, 21 grudnia 1959