TYP: a1

Odnaleziono okręt Jamesa Cooka

czwartek, 5 maja 2016
Redakcja/MF
W Stanach Zjednoczonych, na Rhode Island odnaleziono wrak HMS „Endeavour", okrętu żeglarza Jamesa Cooka. Legendarny odkrywca pływał na tym okręcie w latach 1768-1771 gdy poznawał nieznane wcześniej wody południowego Pacyfiku.

HMS Endeavour
By Samuel Atkins (c.1760-1810) - National Library of Australia, nla.pic-an5921609, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7458795


Dotychczas nie było wiadomo, gdzie znajduje się jednostka. Wiadomo było, że po podróży Cooka okręt został sprzedany i po wędrówce po wielu właścicielach w końcu został przemianowany na „Lord Sandwich” i wziął udział w wojnie o niepodległość USA. „Z opisu jednostki, jej wymiarów wiemy, że 'Lord Sandwich" to "Endeavour" - mówi doktor Kathy Abbas z Rhode Island Marine Archeology Project. To organizacja, która od ponad 20 lat bada historię morską stanu Rhode Island i odnalazła wrak „Lorda Sandwicha” w porcie w Newport.

Według Kathy Abbas w 1778 roku rząd Wielkiej Brytanii wysłał statek by dowodził bitwą o Rhode Island. „Amerykańska armia znajdowała się na lądzie, a Francja wysłała jej na pomoc flotę. Brytyjczycy zdali sobie sprawę z niebezpieczeństwa i wysłali 13 okrętów do zablokowania miasta. Wszystkie zostały zatopione na dość płytkich wodach. ” – mówi Abbas. Wraki brytyjskiej floty znajdują się w 9 różnych miejscach, a w jednym z nich, gdzie znaleziono 5 wraków, znajduje się też Lord Sandwich. Teraz eksperci chcą lepiej zbadać i opisać wszystkie jednostki.

HMS Endeavour to jedna z najbardziej zasłużonych jednostek w historii. Zwodowana w 1764 roku jako Earl of Pembroke została w 1768 kupiona przez brytyjską marynarkę i wysłana z misją naukową na Pacyfik z zadaniem badania tamtejszych wód. Pod dowództwem Cooka statek opłyną Przylądek Horn, dotarł do Tahiti, Nowej Zelandii i Australii.

Tagi: HMS Endeavour, James Cook, okręt, wrak, odkrycia, archeologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912