TYP: a1

10 lat jachtu Nautica 450

środa, 14 listopada 2018
Informacja prasowa

To był listopad 2008 roku. Na wodach Jeziora Kamienickiego pojawiła się niewidziana wcześniej mała dwuosobowa regatówka. Cztery i pół metra długości, otwarty pokład, płaskie i szerokie dno, laminatowy grot i duży prawie dwudziesto dwu metrowy genaker. Oficjalna premiera nastąpiła 13 listopada 2008 podczas targów Boatshow. Tego jeszcze w Polsce nie było. Nowy typ zaprojektowany przez Eugeniusza i Roberta Gintera zwrócił na siebie uwagę bardzo szybko. To właśnie Nautica 450.


Jacht zaproponowano w dwóch wersjach: Fun i Race. Wersja Fun to ułamkowy genaker, nieskomplikowany takielunek, łatwa w prowadzeniu w szerokim zakresie warunków wiatrowych, już przy niewielkiej sile wiatru wchodzi w ślizg. Dlatego stała się na początku najczęstszym wyborem pierwszych właścicieli. Jednak z upływem czasu to wersja Race została doceniona przez zawodników ze względu na jeszcze większy genaker i trapezy ułatwiające balastowanie.To właśnie te łódki rozgrywają obecnie regaty. W Pucharze Polski 2018 klasyfikowanych było aż 18 jachtów, a z każdym rokiem do rywalizacji dołączają kolejne załogi. Już teraz większość zespołów potrafi wygrywać poszczególne wyścigi, a często o kolejności na podium decyduje ostatni wyścig. To sprawia, że ściganie na Nautice dostarcza wielu emocji.

Przez te 10 lat powstało 80 jachtów. W pierwszych latach swojego istnienia sporo jachtów znalazło właścicieli za granicą - przede wszystkim w Niemczech i Austrii. W ostatnim czasie nowe jachty pojawiły się również we Włoszech, Szwajcarii, a nawet Australii. Niemniej jednak najwięcej Nautic jest w Polsce.
 

W tym czasie przez pokłady jachtów przewinęły się setki żeglarzy w czasie dni otwartych klasy, w szkółkach żeglarskich, czy też podczas regat. Czterdziestu zawodników zdobyło przynajmniej jeden medal Mistrzostw Polski. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem pozostaje Paweł Nawrocki, który zdobył 5 medali. Pełne zestawienie medalistów można znaleźć na polskiej Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Nautica_450 .
 

10te urodziny to dobry powód do świętowania. Dlatego Stowarzyszenie Klasy Nautica 450 zaprasza wszystkich, którzy  żeglowali, żeglują lub chcieliby żeglować na Nautica 450, ale także wszystkich którzy po prostu chcieliby przyjść na naszą imprezę. Zapraszamy wszystkich, którzy byli z nami przez te okrągłe 10 lat oraz tych co chcą być przez następne 10. Spotkamy się 24 listopada w Gdańsku w restauracji Wozownia Gdańska na Górze Gradowej (ul. Gradowa 8) i uczcijmy 10-tą rocznicę pierwszego wodowania pierwszej Nautici 450.

 

W programie:

20.00 - powitanie, pokaz archiwalnych zdjęć i filmów.

20.30 - tort urodzinowy

21.00 - Happy Hour & "dyskoteka żeglarza".

24.00 - dla wytrwałych after party - lokalizacja zostanie potwierdzona później.

Tagi: Nautica 450
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912