TYP: a1

Dni Odry 2016

czwartek, 7 lipca 2016
Informacja prasowa
„Dni Odry 2016” oraz „XXI Flis Odrzański 2016” za pasem. Już w najbliższy weekend (9-10 lipca) przy Nabrzeżu Pasażerskim, Wałach Chrobrego i Bulwarze Piastowskim w Szczecinie obchodzić będziemy święto Odry. W programie m.in. koncerty szantowe, zwiedzanie jednostek, warsztaty ekologiczne.


Fot. Tomasz Seidler


Podczas Dni Odry powitamy flisaków przemierzających trasę o długości 700 km, od Opola przez Słubice, Gryfino, aż do Szczecina. Na szczecinian i wszystkich gości czekać będzie wiele atrakcji. W programie m.in. spotkania z Flisakami, którzy zaproszą do zwiedzania tradycyjnej chaty, gdzie będzie można spróbować specjałów ich kuchni.
Kolejną atrakcją będzie możliwość zwiedzania jednostek. Swój pokład dla szczecinian i turystów otworzą okręt Marynarki Wojennej ORP Gniezno, Nawigator XXI oraz jednostki Urzędu Morskiego. Godziny zwiedzania wyznaczą Dowódca okrętu oraz Kapitanowie jednostek.

Podczas Dni Odry 2016 odbędą się również zajęcia w ramach cyklu warsztatów ekologicznych pod tytułem „Poznajemy akweny Szczecina i ich tajemnice”, w których wezmą udział uczniowie ze szczecińskich gimnazjów. Gimnazjaliści poprowadzą badania jakościowe próbek wody w „Laboratorium pod chmurką”, wezmą udział w spływie kajakowym oraz powitają flisaków przy scenie.
Na „Scenie na wodzie”, umiejscowionej przy Nabrzeżu Piastowskim, odbędą się koncerty szantowo-folkowe. Zagrają: Sąsiedzi, Szkocka Trupa oraz MuzyKajaka.
Każdy z zespołów tworzy swój własny styl muzyczny. Zespół MuzyKajaka to pierwszy i najprawdopodobniej jedyny zespól wokalno-instrumentalno-kajakowy, prezentujący utwory o tematyce wodniackiej, utrzymane w estetce folkowo-rockowej.


Fot. Tomasz Seidler


Szkocka Trupa to jeden z najważniejszych dziś grup polskiej sceny tradycyjnego folku morskiego i współczesnej piosenki żeglarskiej. Dzięki otwartej, muzycznej formule i różnorodnemu repertuarowi koncerty Szkockiej Trupy są ciekawe, niespotykane i zaskakujące. Szkot ma bardzo dobry kontakt z publicznością, szybko potrafi wciągnąć ją do zabawy i wspólnego śpiewania, a bluegrassowe, bluesowe, countrowe czy folkowe wersje znanych utworów doskonale wypadają na każdej scenie.

Zespół Sąsiedzi to założony w roku 2001 zespół grający utwory folkowe oraz szanty. Inspiracją dla tego zespołu jest muzyka dawna oraz folklor śląski. Jako jedyny polski zespół wystąpili na 3 najważniejszych festiwalach szantowych na świecie: krakowskim "Shanties", bretońskim "Chant de Marin" w Paimpol oraz legendarnym "Sea Music" w Mystic Seaport (USA). Od czerwca 2014 r zespół tworzą: Kamil Piotrowski, Dominika Płonka, Marek Wikliński, Ela Król, Piotr Świeściak oraz Mirosław Walczak.

Gośćmi Dni Odry i Flisu Odrzańskiego będą niewidomi żeglarze, którzy płyną z Gliwic, przez Szczecin, do samego Bałtyku na starym dwumasztowym jachcie typu DZ. Trasę i aktualne położenie żeglarzy w ramach projektu „Nasza Droga Odra Rejs Gliwice – Bałtyk” śledzić można on-line: http://www.zobaczycmorze.pl/mapa/. DZ z załogą wpłynie do Szczecina 8 lipca i opuści nasze miasto dzień później.


Organizatorami wydarzenia są Centrum Żeglarskie w Szczecinie oraz Fundacja Flis Odrzański.


Fot. Tomasz Seidler


PROGRAM IMPREZY „DNI ODRY 2016” i „XXI FLIS ODRZAŃSKI 2016”


Piątek, 08 lipca 2016
• 16.00 wpłynięcie do portu w Szczecinie okrętu Marynarki Wojennej RP Gniezno z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu (cumowanie przy nabrzeżu Bulwar Chrobrego).
• Po 18.00 wpłynięcie do portu w Szczecinie Flisu Odrzańskiego i jednostek towarzyszących (cumowanie przy nabrzeżu Bulwar Piastowski).

Sobota, 09 lipca 2016

• 11.00 Spotkanie Honorowego Protektoratu i gości na statku Akademii Morskiej Nawigator XXI (nabrzeże Akademii Morskiej).
• 12.00 Powitanie flotylli XXI Flisu Odrzańskiego 2016 z pokładu Nawigatora XXI. Parada jednostek na Odrze Zachodniej.
• 12.45 - 13.15 Wizyta gości specjalnych na pokładzie okrętu MW RP typu Lublin z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu (nabrzeże Bulwar Chrobrego).
• 13.15 - 13.30 Przejście na scenę na wodzie (nabrzeże Piastowskie):
• 13.30 - 14.00 Oficjalne zakończenie XXI Flisu Odrzańskiego 2016 (scena na wodzie, nabrzeże Piastowskie):
- meldunek Komodorów Flisu,
- wystąpienia gospodarzy i gości.
• 14.00 Wizyta Honorowego Protektoratu i gości na tratwie i w Chacie Flisackiej (nabrzeże Piastowskie).
• 14.30 - 15.30 Koncert zespołu SZKOCKA TRUPA (scena na wodzie przy Nabrzeżu Piastowskim).
• 15.45 - 16.30 Koncert zespołu MUZYKAJAKA(scena na wodzie przy Nabrzeżu Piastowskim).
• 16.40 - 17.40 Koncert zespołu SĄSIEDZI (scena na wodzie przy Nabrzeżu Piastowskim).

Niedziela, 10 lipca 2016

• 10.30 Flisacka Msza Święta w Bazylice Św. Jana Chrzciciela, ul. Bogurodzicy.
• 12.00 - 15.00 Chata Flisacka - specjały kuchni flisackiej.
• 16.00 Wypłynięcie z portu w Szczecinie okrętu Marynarki Wojennej ORP Gniezno z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Tagi: Dni Odry, flis, Szczecin
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872