TYP: a1

"Do abordażu!" w Gdańskim Muzuem

wtorek, 31 lipca 2012
28 listopada 2012 roku, w 385. rocznicę bitwy pod Oliwą, Centralne Muzeum Morskie otworzy nową, niezwykłą wystawę "Do abordażu!". Dzięki tej prezentowanej w Spichlerzach na Ołowiance wystawie czasowej zwiedzający będą mieli okazję dokładnie poznać jeden z podstawowych i najstarszych sposobów walki na morzu – abordaż.

Ekspozycja zostanie przygotowana w sposób, który umożliwi zapoznanie się z tematyką specyfiki walki na morzu na przykładzie wybranych wydarzeń rozgrywających się na przestrzeni wieków – od starożytności aż do współczesności. Dlatego właśnie na wystawie "Do abordażu!" zaprezentowane zostaną bitwy morskie: pod Salaminą (28.09.480 r. p.n.e.), na Zalewie Wiślanym (15.09.1463 r.), pod Oliwą (28.11.1627 r.). Zostaną także omówione działania piratów somalijskich na Oceanie Indyjskim w rejonie tzw. "Rogu Afryki".

Najważniejszą część wystawy będzie stanowić rekonstrukcja fragmentu pokładu działowego okrętu z XVII wieku, na którym znajdą się trzy armaty – zwiedzający będą mieli sposobność nie tylko zapoznania się z warunkami życia i służby na dawnym okręcie, ale również będą mogli przygotować działo do wystrzału, wziąć na cel okręt przeciwnika i… oddać do niego strzał z repliki siedemnastowiecznego działa.

Na wystawie "Do abordażu!" znajdą się cenne zabytki broni białej i palnej z XV, XVI i XVII w. wypożyczone przez CMM ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Muzeum Zamkowego w Malborku, a całość wystawy dopełniać będą okazy uzbrojenia z kolekcji CMM związane z wrakiem szwedzkiego okrętu "Solen", który zatonął w wyniku eksplozji w komorze prochowej podczas bitwy pod Oliwą.

Dodatkowo, na wystawie znajdą się także kopie broni (m.in. elementy uzbrojenia antycznej hoplity i średniowiecznego rycerza), które nie tylko będzie można z bliska obejrzeć, ale również dotknąć i przymierzyć.

Ekspozycja "Do abordażu!" będzie dostosowana dla osób z niepełnosprawnością, znajdą się na niej makiety dotykowe obrazujące stan przed i po bitwie, a materiały informacyjne drukowane będą również w języku Brailla. W ramach działań towarzyszących wystawie odbywać się będą warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży (np. nauka fechtunku), a także cykle wykładów dla dorosłych związane z tematyką wystawy.

Projekt "Do abordażu!" jest współfinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w kosztach partycypuje także Towarzystwo Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Źródło: www.cmm.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872