TYP: a1

ENERGA Sailing wypływa na polskie wody - startuje program edukacji żeglarskiej

sobota, 2 marca 2013
Informacja prasowa

Modele jachtów klasy Optymist w barwach projektu ENERGA Sailing
ENERGA Sailing, program edukacji żeglarskiej dla dzieci i młodzieży z całej Polski, inauguruje działalność. Kompleksowy projekt Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA ma na celu promowanie żeglarstwa, jako dyscypliny sportowej oraz sposobu rekreacji. Honorowy patronat nad programem objęła Minister Sportu i Turystyki, Joanna Mucha, zaś jego ambasadorem jest Zbigniew Gutkowski - skipper jachtu ENERGA. Wspierają go również zawodnicy Kadry Narodowej z Przemysławem Miarczyńskim na czele.

1 marca 2013 roku o godz. 12.00 na targach żeglarskich Wiatr i Woda odbyła się konferencja prasowa rozpoczynająca projekt edukacji żeglarskiej ENERGA Sailing, który łączy elementy edukacyjne i sportowe. Ambicją Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA jest upowszechnianie i popularyzacja wśród dzieci i młodzieży żeglarstwa jako świetnej formy spędzania wolnego czasu i rywalizacji w duchu fair play. Dodatkowo realizacja programu pozwoli na wyznaczanie ścieżki rozwoju młodym zawodnikom od żeglarskiego przedszkola, aż po igrzyska olimpijskie. Ambasadorem projektu ENERGA Sailing jest Zbigniew Gutkowski - wybitny polski żeglarz, pierwszy Polak, który z jachtem ENERGA stanął na starcie regat Vendée Globe, najtrudniejszego wyścigu samotników dookoła globu.

- Jednym z priorytetów na najbliższe lata jest m.in. upowszechnienie sportu wśród dzieci i młodzieży. Tylko dzięki konsekwentnemu i długofalowemu wspieraniu młodych talentów Polska będzie w stanie osiągać najlepsze wyniki na międzynarodowych arenach sportowych. Niezwykle istotne jest umożliwienie szerokiej grupie zdolnej młodzieży rozwijania swoich umiejętności - powiedziała Joanna Mucha, Minister Sportu i Turystyki.

Rekrutacja do programu szkółki żeglarskiej ENERGA Sailing będzie prowadzona przez regionalnych koordynatorów PZŻ przy współpracy z Okręgowymi Związkami Żeglarskimi, samorządami i szkołami.


Konferencja prasowa z okazji inauguracji projektu edukacj żeglarskiej ENERGA Sailing
.

Żeglarze, kadra narodowa PZŻ i patroni regionalni podczas inauguracji projektu edukacj żeglarskiej ENERGA Sailing
- Bardzo zależy nam, aby dać możliwość uczestnictwa w programie każdemu młodemu adeptowi żeglarstwa w wieku od 5 do 9 roku życia. Pragniemy zachęcić do aktywności fizycznej jak najwięcej młodych osób, dlatego wszystkie zajęcia będą bezpłatne. Wierzymy też, że program będzie podstawą w szkoleniu przyszłych mistrzów. - przyznał Wiesław Kaczmarek, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

- Z radością rozpoczynamy współpracę z Polskim Związkiem Żeglarskim. Jesteśmy przekonani, że razem stworzymy solidne podstawy rozwoju żeglarstwa w Polsce. Zaczynamy projekt, który pozwoli zafascynować żeglarstwem nie tylko dzieci z Trójmiasta, ale z całej Polski. Mam nadzieję, że projekt będzie się rozwijał - powiedział Wojciech Topolnicki, wiceprezes ENERGA SA.

Program edukacji żeglarskiej ENERGA Sailing zaczyna się od działań w sześciu województwach. Jest to kolejny sportowy program edukacyjny Grupy ENERGA. W tym roku, już po raz piąty startuje program ENERGA Basket Cup, który realizowany jest w ramach programu ENERGA dla Ciebie.

Program ENERGA Sailing rozpoczął w listopadzie 2012 roku, wraz z startem Zbigniewa "Gutka" Gutkowskiego w okołoziemskich regatach Vendée Globe. Sportowe wyzwania ambasadora programu zainaugurowały projekt sportowy Grupy ENERGA. Teraz program ENERGA Sailing poszerza swoje działania o kilku poziomów: edukacja żeglarska (ENERGA Sailing Youth), zawody sportowe (ENERGA Sailing Cup), rozwój młodych talentów (ENERGA Sailing Development Program) oraz mistrzostwo sportowe (ENERGA Sailing Team). Organizatorzy promują bezpieczeństwo na wodzie, ochronę środowiska, a także współdziałanie i odpowiedzialne przywództwo. Od maja do lipca dzieci będą mogły kontynuować sportową przygodę w szkołach i klubach żeglarskich. Program przewiduje stworzenie jednakowego dla wszystkich ośrodków standardu szkolenia oraz certyfikatów. Bezpłatne zajęcia będą prowadzone co najmniej raz w tygodniu dla każdego uczestnika. Uczniowie, którzy wykażą się największym zaangażowaniem i umiejętnościami, wezmą udział w letnim obozie żeglarskim Energa Sailing Camp.


Wizualizacja jachtów klasy Optymist w barwach projektu ENERGA Sailing
.

W. Topolnicki i W. Kaczmarek podczas inauguracji projektu edukacj żeglarskiej ENERGA Sailing

Nabór do szkółki żeglarskiej będzie prowadzony przez regionalnych koordynatorów, w porozumieniu z lokalnymi samorządami i szkołami. W każdym regionie będzie do dyspozycji ok. 100 miejsc w jednym sezonie. Rejestracja będzie się odbywać na stronie internetowej www.edu.energasailing.pl.

W ramach ENERGA Sailing Cup zaplanowano kilka imprez w nadchodzącym roku: Puchar Trzech Ryb w Giżycku (17-19.05), Eliminacje Olimpiady Młodzieży w Kamieniu Pomorskim (30.05-1.06), Mistrzostwa Krakowskiego OZŻ (08-09.06), Puchar YKP Gdynia (14-16.06), Puchar Mazowsza w Warszawie (21-23.06) oraz Srebrny Żagiel Optimista w Poznaniu (02-04.08). Czterdziestu najlepszych zawodników cyklu zakwalifikuje się do zamykającego sezon wielkiego finału ENERGA Sailing Cup Grand Final, który odbędzie się w Sopocie (23-25.08). Uczestnicy cyklu, którzy osiągną najlepsze wyniki wejdą w skład drużyny mistrzów ENERGA Sailing Team i zostaną objęci programem rozwoju młodych talentów. Łącznie dziesięć osób otrzyma dofinansowanie na sprzęt i programy szkoleniowe (zarówno w klasie Optimist, jak i w kolejnych klasach.

Każdy Okręgowy Związek Żeglarski będzie miał swojego opiekuna – zawodnika z kadry narodowej PZŻ. Opiekunowie poprowadzą niektóre zajęcia z dziećmi uczestniczącymi w programie. Będą wspierać zawodników w trakcie regat i wezmą udział w ENERGA Sailing Cup Grand Final. Przemysław Miarczyński (RS:X) będzie patronem Trójmiasta, Piotr Myszka (RS:X) – Olsztyna, Anna Weinzieher (Laser Radial) – Warszawy, a Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er) – Krakowa.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872