TYP: a1

Festiwal Shanties 2022 coraz bliżej

niedziela, 13 lutego 2022
Informacja prasowa

Wielkimi krokami nadchodzi najbliższa, XLI edycja festiwalu Shanties 2022 - "Rozśpiewany rejs". W tym roku festiwal będzie mił wymiar szczególny. Będziemy wspominać wielkich nieobecnych, których pożegnaliśmy w ostatnim czasie: Jurka Porębskiego, Mirę Urbaniak – postacie ważne nie tylko dla środowiska żeglarskiego, będziemy celebrować miniony jubileusz 40 – lecia festiwalu, który w ubiegłym roku świętowano jedynie w sposób wirtualny.

Jak zwykle Tawerna Skipperów jest patronem medialnym wydarzenia. 

Od 24 do 27 lutego, na 4 festiwalowe dni, 12 koncertów na 3 scenach oraz muzyczny plener szantowy zabieramy publiczność w Krakowie w rozśpiewany rejs, cytując słowa piosenki „Krakowskie Szanty: „Znów przeminął rok,(…) kołysanie szant rozkołysem dojdzie do ośnieżonych Plant (...), by przycumować z rufy ten podwawelski gród”. 

 

PROGRAM

24 lutego (czwartek) 

RADIO KRAKÓW Studio S5 

∙ godz. 20.00 koncert ballad „Rzuć mnie mała” 

wystąpią m. in.:Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Marek Szurawski, Ryszard Muzaj Nim festiwalowy żaglowiec wypłynie na pełne morze, pierwszy koncert łagodnym i nieśpiesznym nastrojem wprowadzi publiczność w festiwalowy rejs. To miejsce przeznaczone szantowym bardom i solistom. 

∙ godz. 22.00 Koncert „Nocne spotkania z piosenką żeglarską” Tawerna Stary Port Miejsce od początku swego istnienia towarzyszące koncertom festiwalowym, stało się "mekką" festiwalowej publiczności, w której koncerty mają już swoją naturalną kuluarową kontynuację. Wspólne śpiewanie szant i spotkania z wykonawcami trwają do białego rana. W tawernie w każdy festiwalowy wieczór spotyka się ponad 400 osób.

25 lutego (piątek) 

KINO KIJÓW 

∙ godz. 11.00 koncert dla dzieci pt: „Morska robota!” – wystąpi zespół Klang 

Widowiska muzyczne zespołu Klang to barwne przedstawienia wypełnione wspólną nauką piosenek żeglarskich napisanych specjalnie dla dzieci, z elementami ruchu i grupowych tańców. Zespół co roku specjalnie na Festiwal Shanties przygotowuje autorski scenariusz koncertu dla dzieci. To nauka o rzeczach ważnych w zabawowej formule. W koncercie pojawiają się tematy związane z ekologią, geografią, czy historią.  

Szorowanie pokładu? Klarowanie żagli? Kambuz? Praca uszlachetnia, a co dopiero praca w otoczeniu fal i dobrze dobranej załogi! Poza tym nauczmy się, że tylko praca dobrze wykonana ma sens. Zwłaszcza na morzu - z którym, jak wiadomo - żartów nie ma... 

∙ godz. 19.00 koncert pamięci Jurka Porębskiego "Dziękuję Ci, Wielka Wodo..." prowadzenie: Sławomir Gołąb, Paweł Delikat i Marek Szurawski 

wystąpią m. in.: Banana Boat, Trio Con Brio, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, The Nierobbers, Old Metropolitan Band, Roman Tkaczyk, Ryczące Dwudziestki, Arek Wlizło 

Koncert jest przypomnieniem wybranych piosenek zmarłego w sierpniu ub.r. Jerzego Porębskiego, „barda ze Świnoujścia”, układających się w muzyczną opowieść o prawdzie naszego losu, zrodzonej w morzu i wśród ludzi morza. Żeby żyć mądrzej, ładniej i z uśmiechem. Koncert wypełnią również wspomnienia o „Porębie” jako muzyku, kompozytorze, człowieku morza, naukowcu, poecie i przyjacielu. Wszystko z bogatą ilustracją muzyczną i nawiązaniem do repertuaru takich zespołów i wykonawców jak the Nierobbers, Banana Boat, Trio CON BRIO, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Arek Wlizło, Ryczące Dwudziestki, Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, The Nierobbers, Kwartet Skrzypcowy (Jola Gacka plus Co.) 

Słowo wiążące Sławomir Gołąb i Marek Szurawski 

W czasie i po koncercie można będzie zakupić cegiełkę na budowę rzeźby z brązu. Jurek „siądzie” na Placu Rybaka w Świnoujściu, w sierpniu 2022 r. 

∙ godz. 22.00 Koncert „Nocne spotkania z piosenką żeglarską” Tawerna Stary Port 

26 lutego (sobota) 

KINO KIJÓW 

∙ godz. 11.00 koncert dla dzieci "Czeka nas bajkowa Wielka Rafa Koralowa" - wystąpi Zejman i Garkumpel 

Wyruszamy na egzotyczną wyprawę na Wielką Rafę Koralową. Ośpiewamy istniejące tam stworzenia (ryby, wieloryby, węże morskie i ...płetwonurka). Dowiemy się co nas lęka na nieznanych wodach i zatańczymy znany już taniec z wysp Pacyfiku. Dowiemy się dlaczego powinniśmy chronić rafę. Trochę ekologii, trochę dydaktyki i nieco ruchu. 

RYNEK GŁÓWNY (Wieża Ratuszowa) 

∙ godz. 14.00 „Szanty w Plenerze”  

czyli wspólne szantowanie z Męskim Chórem Szantowym „Zawisza Czarny” i wykonawcami festiwalu 

Trudno uwierzyć, że w tym roku moji 5 lat odkąd szanty goszczą na Rynku Głównym. Najmłodszy punkt programowy festiwalu, w tym roku obchodzi małą rocznicę! Szantowy happening doskonale wpisał się w scenariusz festiwalu, z roku na rok bez względu na kapryśność zimowej aury, gromadzi coraz większą liczbę uczestników. Szanty na Rynku to okazja do integracji. Wśród przechodniów, obco lecz ciekawie brzmiące dźwięki, wzbudzają ciekawość i zainteresowanie. Ostrzegamy jednak! Pozytywna wibracja przyciąga, gdyż nie od dziś wiadomo, że szanty przyciągają jak magnes i łączą.  

KINO KIJÓW 

∙ godz. 17.00 koncert pamięci Miry Urbaniak "Ptaki oceanów" 

prowadzenie: Sławomir Klupś i Marek Szurawski 

wystąpią m. in.: Atlantyda, Cztery Refy, The Exmouth Shanty Men, Mechanicy Shanty, Męski Chór Szantowy "Zawisza Czarny", Waldemar Mieczkowski Band, Ryszard Muzaj, Marek Szurawski 

To koncert w którym zabierzemy publiczność na pokłady żaglowców, opowiemy o niesamowitych wyprawach i ludziach pokładu. Ptakami oceanów nazywano wielkie żaglowce, ale tą nazwą można też określić ludzi, którzy morzu i żeglowaniu poświęcili sporą cześć swojego życia. Takimi osobami byli Mira Urbaniak czy Jurek Porębski, którzy odpłynęli w ubiegłym roku "gdzieś, tam na krańce wielkiej wody". Będzie nieco wspomnień, ale nie smutnych, dużo pozytywnej energii i muzyki morza w doskonałym wykonaniu. 

∙ godz. 22.00 koncert „After party 40-tego Shanties” 

prowadzenie: Piotr Kowalewicz i Waldemar Krasowski 

wystąpią m. in.: Formacja, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Mietek Folk Olsztyn, Ryszard Muzaj, Stara Kuźnia, Marek Szurawski, The Nierobbers, The Pioruners, Zejman i Garkumpel 

W sobotni wieczór chcemy zabrać Was za kulisy festiwalu. Przybliżyć atmosferę towarzyszącą wykonawcom Shanties w chwilę po tym, jak zgasną światła sceny i publiczność rozejdzie się do domów. Spróbujemy odtworzyć legendarne imprezy jakie odbywały się w festiwalowej tawernie Stary Port, czy na korytarzach hotelu Wyspiański. Pokażemy Wam proste pokoncertowe chwile, spędzane w gronie szantowych sław. Opowiemy o ulubionym sposobie spędzania pokoncertowego czasu. Zdradzimy parę tajemnic, kto uczęszcza do klubu fitnes, kto pije wysokoenergetyczne koktajle z jarmużu, kto piecze bezglutenowe ciasta. A to wszystko przy dźwiękach Waszych ulubionych wykonawców.  

∙ godz. 22.00 Koncert „Nocne spotkania z piosenką żeglarską” Tawerna Stary Port 

W sobotni wieczór chcemy zabrać Was za kulisy festiwalu. Przybliżyć atmosferę towarzyszącą wykonawcom Shanties w chwilę po tym, jak zgasną światła sceny i publiczność rozejdzie się do domów. Spróbujemy odtworzyć legendarne imprezy jakie odbywały się w festiwalowej tawernie Stary Port, czy na korytarzach hotelu Wyspiański. Pokażemy Wam proste pokoncertowe chwile, spędzane w gronie szantowych sław.

Opowiemy o ulubionym sposobie spędzania pokoncertowego czasu. Zdradzimy parę tajemnic, kto uczęszcza do klubu fitnes, kto pije wysokoenergetyczne koktajle z jarmużu, kto piecze bezglutenowe ciasta. A to wszystko przy dźwiękach Waszych ulubionych wykonawców.  

27 lutego (niedziela) 

KINO KIJÓW 

∙ godz. 12.00 koncert szanty klasycznej „Jak o prawa upominać się - czyli, czego można nauczyć się na gretingu?”  

wystąpi m. in.: The Exmouth Shanty Men, Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, Perły i Łotry, Ryczące Dwudziestki, Sąsiedzi, Marek Szurawski, The Pioruners 

Siła koncertu tkwi w ponadczasowym uroku szanty klasycznej, którą Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny” w perfekcyjny i skuteczny sposób przywraca światu w unikatowej aranżacji. Dzięki tym zabiegom szanta klasyczna pozbawiona zostaje niesłusznego mitu trudnej, dedykowanej starszej i poważnej widowni. Zepchnięte do lamusa, zapomniane, a przywracane słuchaczom szanty klasyczne, w wykonaniu chóru Zawisza Czarny, dostają drugie życie, a koncert staje się spektaklem muzycznym na 30 męskich głosów dopełnionym strojami z epoki i ubarwianym historiami o życiu i obyczajach z pokładu legendarnych żaglowców.  

∙ godz. 16.00 koncert finałowy 41-go Shanties - „Sail to distant shores - Perły i Łotry 30 lat później” prowadzenie: Michał Gramatyka i Wojciech Harmansa 

wystąpią m. in.: Atlantyda, Formacja, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Mechanicy Shanty, Perły i Łotry, Sąsiedzi, The Nierobbers, Trzecia Miłość, Własny Port 

Jak się starzeć to w wyśmienitym towarzystwie. Perły i Łotry wkroczą w wiek senioralny otoczeni gronem tetryków. Na szczęście wśród wykonawców nie zabraknie wiecznie młodych Dominiki: Żukowskiej i Płonki. Powspominamy, pośpiewamy, pogramy, a potem położymy się grzecznie spać. Jak na seniorów przystało! 

∙ godz. 22.00 Koncert „Nocne spotkania z piosenką żeglarską” Tawerna Stary Port 

 
Tagi: Festiwal Shanties 2022
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872