TYP: a1

Francuski Finał w Szczecinie

środa, 4 maja 2022
Informacja prasowa

Zwycięstwem Maxime Mesnila zakończyły się regaty Szczecin Match Race 2022. W finale pokonał swojego rodaka Aureliena Pierroz. Podium skompletowała estońska załoga Mati Seppa. Najlepsza polska załoga Igora Tarsiuka zakończyła regaty na 4 miejscu.

Regaty w ramach Polish Match Tour tradycyjnie zaliczane były do rankingu Pucharu Świata oraz dodatkowo były drugą eliminacja cyklu World Match Racing Tour. Rozegrano je na jeziorze Dąbie z bazą w Centrum Żeglarskim.

W piątek dzień rozpoczął się od czekania na silniejszy wiatr, który pojawił się około godziny 12. Od początku doskonale radziła sobie załoga Pierroza, wygrywając wszystkie kolejne mecze. Mesnil wraz z Tarasiukiem i aktualnym Mistrzem Polski Patrykiem Zbroją zajmowali kolejne miejsca notując po 4 i 5 zwycięstw. Słabszy początek zanotowały faworyzowane załogi Tarnackiego, Seppa i Wosińskiego oraz jedyna kobieca załoga w stawce prowadzona przez Pauline Courtois, aktualną liderkę kobiecego rankingu Pucharu Świata.

Drugi dzień rozpoczął się identycznie, z tym że wiatr pojawił się jeszcze później. Komisji regatowej udało się dokończyć rundę eliminacyjną Round Robin czyli każdy z każdym. Na prowadzeniu pozostał niepokonany Pierroz tym samym awansując prosto do półfinałów. Kolejnych 6 zawodników przeszło do fazy ćwierćfinałów, gdzie Mesnil wybrał jako przeciwnika Patryka Zbroję, Mati Sepp wybrał Łukasza Wosińskiego a pozostała dwójka Polaków czyli Tarasiuk i Tarnacki utworzyli trzecią parę. Wszyscy walczyli w systemie pucharowym do 3 zwycięstw.

Mesnil pierwszy wyścig wygrał, ale w drugim Zbroja wystartował lepiej i doprowadził do remisu. Sepp dość pewnie pokonał w obu wyścigach Wosińskiego natomiast w trzecim w pierwszym wyścigu wygranym przez Tarasiuka doszło do poważnej kolizji i uszkodzenia jednego z jachtów i przerwaniu rywalizacji w tej parze. Na tym zakończono rywalizację w sobotę pozostawiając dokończenie ćwierćfinałów oraz półfinały i finał na niedzielę.

Niedziela rozpoczęła się od lekkiego wiatru który umożliwił dokończenie meczy Mesnila ze Zbroją (3-1 dla Francuza) oraz Seppa z Wosińskim (3-1 dla Estończyka). Tarnackiemu udało się po zaciętym wyścigu wygrać z Tarasiukiem, ale limit czasowy uniemożliwił kontynuowanie rywalizacji i do półfinałów awansował Tarasiuk.

W półfinale Pierroz wybrał Tarasiuka, więc Mesnil spotkał się z Seppem. Jednak pierwsze wyścigi zostały przerwane z powodu braku wiatru. Wiatr pojawił się dopiero około godz. 14 i umożliwił rozegranie tylko finałów i meczu o 3 miejsce.

W meczu o brąz. Sepp pokonał 2-0 Tarasiuka, natomiast w finale dwa pierwsze wyścigi wygrał Mesnil, kolejny wygrał Pierroz i regaty zostały zakończone z powodu limitu czasu.

Końcowa klasyfikacja:

  1. Maxime Mesnil (FRA)– Match in Black by Normandy Elite Team
  2. Aurelien Pierroz (FRA) – Match Again by Normandy Elite Team
  3. Mati Sepp (EST) – Eesti Liit Team
  4. Igor Tarasiuk – Porta Yacht Club Gdańsk
  5. Patryk Zbroja – Yacht Klub Polski Szczecin
  6. Łukasz Wosiński – HRM Racing Team
  7. Przemysław Tarnacki  - Albert Riele Sailing Team
  8. Pauline Courtois (FRA) – Match in Pink by Normandy Elite Team
  9. Patrick Croghan (GBR) – UEA – University Of East Anglia
  10. Michał Brzozowski – Brzoza Sailing Team

Regaty sędziowała 9 osobowa międzynarodowa komisja z arbitrami z Niemiec, Szwajcarii, Grecji i Polski.

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642