TYP: a1

Inauguracja sezonu w Kartuzach i ogłoszenie kalendarza V edycji Żeglarskiego Pucharu Kaszub

poniedziałek, 29 kwietnia 2019
Informacja prasowa

Sobota 27 kwietnia była dniem inauguracji sezonu żeglarskiego w Kartuzach. Z tej okazji w Centrum Sportów Wodnych w Złotej Górze rozegrano regaty żeglarskie. Zorganizowano też III Seminarium Naukowe poświęcone wybranym aspektom bezpieczeństwa oraz ratownictwa. Inauguracja sezonu była również okazją do ogłoszenia kalendarza V Żeglarskiego Pucharu Kaszub.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

W uroczystej inauguracji sezonu wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, klubów żeglarskich i Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Nie zabrakło burmistrza Kartuz Mieczysława Gołuńskiego i wiceprzewodniczącego Rady Gminy Kartuzy Ryszarda Duszyńskiego. Obecni byli także dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej Seweryn Szlachetka i sołtys Brodnicy Górnej Barbara Kępa. Pomorski Związek Żeglarski reprezentował trener koordynator Filip Lipski. W uroczystości wziął udział także prezes UKŻ Lamelka Kartuzy Mirosław Plichta i Andrzej Lutomski komandor klubu MKŻ Arka Gdynia.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

Jednym z ważniejszych sobotnich wydarzeń było III Seminarium Naukowe – Bezpieczeństwo, ratownictwo i kultura fizyczna – wybrane aspekty odbywające się pod honorowym patronatem burmistrza Kartuz. Uczestnicy spotkania omawiali m.in. kwestie bezpieczeństwa na wodzie, a wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Marynarki Wojennej, Państwowej Straży Pożarnej, Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Polskiej Unii Aktywności Mobilnej.

Filip Lipski współpracujący z ramienia Pomorskiego Związku Żeglarskiego z organizatorami Żeglarskiego Pucharu Kaszub opowiedział o tegorocznej edycji tego cyklu imprez rozgrywanych na kaszubskich akwenach.

– To już piąty rok tej wspaniałej inicjatywy kaszubskich klubów i gmin – mówił Filip Lipski. – Przed rokiem podsumowanie Pucharu zorganizowaliśmy w Kosakowie. Uhonorowaliśmy tam 280 uczestników wszystkich regat, którzy ścigali się w sześciu imprezach. To doskonale ilustruje, jak duża jest skala tego przedsięwzięcia. Żeglarski Puchar Kaszub jest wydarzeniem unikatowym w skali kraju, a ja namawiam wszystkie środowiska lokalne zajmujące się żeglarstwem do tego modelu działania – organizowania własnych, lokalnych cyków imprez we współpracy z poszczególnymi gminami. Te regaty nastawione są głównie na początkujących żeglarzy. Z myślą o tych najmłodszych, stawiających w sporcie żeglarskim pierwsze kroki, w klasie Optimist utworzyliśmy grupę 0 umożliwiającą najmłodszym dobrą zabawę na wodzie z elementami rywalizacji. Kolejny stopień to grupa UKS. Kluby, z których wywodzą się ci zawodnicy pretendują do startów w Pucharze Polski Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist. Już dwie imprezy z naszego cyklu wpisane zostały w kalendarz Stowarzyszenia. Tam zawodnicy UKS startują w ramach grupy B.

Zdaniem Filipa Lipskiego, dzięki tym startom zawodnicy z Kaszub mają możliwość sprawdzenia poziomu swojego wyszkolenia sportowego i ścigania się z najlepszymi żeglarzami z całego kraju.

Cykl regat ŻPK wpisany został do centralnego kalendarza klasy Omega. W ubiegłym roku w pucharowych zmaganiach rywalizowało 11 załóg, czyli 33 zawodników. Organizatorzy liczą, że w tym roku liczba zainteresowanych startem w Pucharze będzie jeszcze wyższa.

W Pucharze nie zabrakło miejsca dla grupy Open, w której ścigają się głównie dorośli żeglarze. Zwycięzcy tej kategorii mają prawo startu w Regatach o Puchar Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego. To koronna impreza PZŻ zrzeszająca organizatorów regat z całego kraju, głównie skierowanych do dorosłych żeglarzy, którzy ścigają się na jachtach kabinowych.

Żeglarski Puchar Kaszub jest organizowany z inicjatywy prezesa UKŻ Lamelka Kartuzy Mirosława Plichty i komandor klubu Hanny Kajety przy współpracy z władzami gminy Kartuzy oraz gmin uczestniczących w pucharowej rywalizacji. Imprezę wspiera Pomorski Związek Żeglarski

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872