TYP: a1

Darth Vader na Morzu Południowochińskim

czwartek, 23 stycznia 2025
Hanka Ciężadło

Wygląda na to, że siły Imperium opanowały naszą planetę – a przynajmniej jeden akwen. Naukowcy odkryli właśnie nowy gatunek skorupiaka z rzędu równonogów, żyjący w głębinach Morza Południowochińskiego i nazwali go Bathynomus vaderi na cześć... Dartha Vadera.

 

Skąd ten pomysł?

Naukowcy raczej nie kojarzą nam się z poczuciem humoru – a to duży błąd. Czy poważni ludzie wymyśliliby takie nazwy, jak wójek okazały (Empis tesselata – i od razu wyjaśniamy, to nie błąd: pisze się wójek przez ó), dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum), albo… zyzuś tłuścioch (Steatoda bipunctata)?

Na tym tle odniesienie do Gwiezdnych Wojen wypada wręcz blado – a zdaniem uczonych, jest ono w pełni uzasadnione; głowa skorupiaka rzeczywiście przywodzi bowiem na myśl hełm Dartha Vadera.

Co warto o nim wiedzieć?

Bathynomus vaderi należy do równonogów – a te z kolei zalicza się do skorupiaków (należą do nich również kraby i wiele innych morskich dziwadeł: małżoraczki, ustonogi, czy inne podkowiastogłowy). Zwierzak jest całkiem duży – ma 32 cm długości i może ważyć ponad kilogram.

Jak większość równonogów, nie wygląda na pieszczocha: ma spłaszczone ciało, siedem par odnóży, gruby pancerz i grzebień złożony z 11 zakrzywionych kolców. Żyje w głębinach morskich w okolicach Wysp Spratly, na wodach należących prawdopodobnie do Wietnam, ale tak naprawdę nie wiadomo do kogo, bo miejscowi toczą o to zacięte spory.

Vader na talerzu

Mimo iż naukowcy dopiero niedawno odkryli ten gatunek skorupiaka, istnieje spora szansa, że ludzkość znała go już od dawna – od strony kulinarnej. W Wietnamie równonogi uchodzą bowiem za przysmak, co i tak stanowi pewien awans; jeszcze kilka lat temu wietnamscy rybacy, którym w sieci zaplątał się taki stwór, traktowali go jak morski chwast i sprzedawali za symboliczne kwoty.

Najlepszym miejscem prowadzenia badań nad równonogami nie były więc mroczne głębiny Morza Południowochińskiego, ale… lokalne place targowe. To właśnie na jednym z nich w 2022 roku pracownicy Uniwersytetu w Hanoi nabyli cztery okazy skorupiaka, który po bliższych oględzinach okazał się zupelnie nowym gatunkiem. I tak świat poznał Bathynomus vaderi. Ilu innych kosmitów jeszcze sie tam kryje - i ilu nauka zdąży poznać, zanim Azjaci je wszystkie zjedzą? 

Tagi: Vader, skorupiak, równonogi, Wietnam, Morze Południowochińskie, nauka, ciekawostki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912