Przygotowania do IV Żeglarskiej Parady Świętojańskiej są na ostatniej prostej. Poznaliśmy aktualną listę jednostek uczestniczących w wydarzeniu oraz nowe ustalenia zawarte w Instrukcji Żeglugi.
20 czerwca, o godz. 16.30 na wysokości mola w Gdańsku Brzeźnie kilkadziesiąt jednostek wyruszy w stronę Gdyni. Wśród nich będą duże i znane żaglowce oraz małe jachty turystyczne i regatowe. Dla widzów obserwujących paradę z lądu dobrym punktem do obserwacji ruszającej w trasę flotylli będzie molo w Brzeźnie. Dalszy przebieg Parady będzie można zobaczyć z mola Sopocie, albo w Gdyni Orłowie. Jeśli ktoś zechce zobaczyć finał wydarzenia, powinien obserwować go z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni po godz. 19.
A będzie na co popatrzeć, bo w wydarzeniu wezmą udział m.in. „Dar Młodzieży”, „Pogoria”, „Generał Zaruski”, „Zawisza Czarny”. Nie zabraknie wielu mniejszych, ale również znanych i zasłużonych, oldtimerów. Dziś na listę uczestników wpisanych jest ponad 70 jednostek, ale organizatorzy spodziewają się, że ostatecznie w Paradzie popłynie ok. 100 żaglowców, jachtów oraz łodzi motorowych.
Na kilka dni przed IV Żeglarską Paradą Świętojańską ważną informację ma do przekazania jej komandor, kpt. Artur Pierzyński. Chodzi o mniejsze jednostki „przyglądające” się żeglarskiemu widowisku.
– Paradzie będą towarzyszyć mniejsze, niezarejestrowane przez organizatorów jednostki, głównie motorowe – mówi kpt. Artur Pierzyński. – Ich asysta to ciekawe uzupełnienie wydarzenia. Aby te małe motorówki i jachty nie zakłócały przebiegu całości i nie utrudniały żeglugi żaglowcom i jachtom płynącym w Paradzie, najlepiej będzie jeśli utworzą tak zwaną flotę lewej burty. Chodzi o to, by niezarejestrowane łódki płynące zgodnie z kierunkiem Parady płynęły bliżej jej uczestników, natomiast płynące w kierunku przeciwnym powinny operować bliżej brzegu w pewnym oddaleniu od zarejestrowanych uczestników. Nie powinny przecinać trasy, ani pływać między większymi jachtami.
Tagi: Parada Świętojańska