TYP: a1

"Kino pod żaglami" - podsumowanie drugiej odsłony

piątek, 23 maja 2014
Informacja prasowa | Ewa Górska
Kino pod żaglami
Fot. Przemysław Węgrzyn
Druga edycja „Kina pod żaglami” zakończona. W czwartek 22 maja odbył się ostatni pokaz w gdańskiej edycji tego projektu. A już w październiku rusza trzecia seria – w Pucku.

„Kino pod żaglami” to projekt realizowany przez Pomorski Związek Żeglarski przy współudziale znanego popularyzatora filmów żeglarskich w Polsce, organizatora JachtFilmu, Andrzeja Minkiewicza. W ramach projektu odbywają się projekcje filmów żeglarskich połączone ze spotkaniami z ich twórcami i bohaterami.

Pierwsza edycja została zrealizowana w Gdyni na przełomie 2013/2014 roku. Druga, która przy współudziale Narodowego Muzeum Morskiego odbywała się w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku, trwała trzy miesiące. I tak:

20 lutego – odbył się seans filmu „Zrobiłem to” o projekcie „OSTAR for Dydek” w ramach, którego Krystian Szypka wystartował w legendarnych regatach samotników przez Atlantyk OSTAR dedykując swój udział w zawodach pamięci koszykarki Małgorzaty Dydek. Żeglarz był gościem projekcji.
6 marca - zaprezentowany został film „Na koniec świata” o wyprawie jachtem „Barlovento II”, który w ubiegłym roku popłynął najdalej na północ w historii polskiego żeglarstwa. O ekspedycji opowiedział jej pomysłodawca i organizator Maciej Sodkiewicz.
20 marca - pokazany został film „Oceania – morskie laboratorium” o niezwykłym polskim żaglowcu badawczym „Oceania”. O jego rejsach opowiedziała prof. Joanna Szczucka z Instytutu Oceanologii PAN, który jest armatorem jednostki.
3 kwietnia - widzowie mogli zobaczyć film „Optimista” o najmłodszych adeptach żeglarstwa oraz spotkać z jego reżyserem Kryspinem Plutą i producentem Dariuszem Dikti.
10 kwietnia - odbył się seans filmu „Kapitan własnej duszy” o najsłynniejszym polskim pisarzu-maryniście Karolu Olgierdzie Borchardzie. Gościem projekcji byli jego twórcy: Michał Dąbrowski oraz wieloletnia asystentka Borchardta Ewa Ostrowska.
8 maja – zaprezentowany został film „Drugie życie Generała” o, odbudowanym niedawno przez Gdańsk, żaglowcu „Generał Zaruski”. Gościem spotkania był obecny kapitan statku Jerzy Jaszczuk.
22 maja – pokazany został film „100 lat „Daru Pomorza” o legendarnej Białej Fregacie. Gościem spotkania był reżyser Marek Kański.

Już dzisiaj, wspólnie z władzami samorządowymi, zapraszamy na trzecią edycję „Kina pod żaglami”, która odbędzie się w Pucku w październiku i listopadzie. W jej ramach pokażemy pięć zupełnie nowych filmów dokumentalnych – tym razem dotyczących osiągnięć światowego żeglarstwa. Będą to: 8 października - „O łodziach i braciach”, 15 października - „Szukając domu”, 22 października - „Bersek w Antarktyce”, 29 października - „Kruzenshtern”, 5 listopada - „Nieugięci”. Więcej szczegółów podamy niebawem.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872