TYP: a1

Kolejne mistrzostwo świata dla Jana Springera

poniedziałek, 15 maja 2017
Informacja prasowa

W zakończonych w niedzielę, 14 maja Mistrzostwach Świata Modeli Żaglowych Naviga 2017 w klasie F5-M Jan Springer (POL-100) ponownie sięgnął po najwyższe trofeum! Przypomnijmy, że w minioną środę członek gdyńskiego Jachtklubu Morskiego Roda zdobył złoto w klasie F5-E.

[t][/t] [s]Fot. Compass Magazin/Ferenc Kálmándy[/s]

52 zawodników, w tym ośmiu Polaków, ścigało się na mistrzostwach świata w klasie F5-M w miejscowości Orfu na Węgrzech. Podczas  czterech dni rozegrano dziesięć biegów.

 

Pierwszy dzień przywitał zawodników trudnymi warunkami. Wiatr zmieniał co chwilę kierunek i ciężko było ustawić trasę. Odbyły się jednak dwa biegi. Jan Springer był na mecie raz pierwszy, raz drugi i ostatecznie został tego dnia sklasyfikowany na drugim miejscu. Piątek był bardziej pechowy dla Polaka. Tylko w jednym z trzech rozegranych wyścigów udało mu się przypłynąć w czołówce. W pozostałych dwóch, jego jacht „złapał” trzciny, co spowodowało, że nie był już tak szybki jak rywale i na metę dotarł na dwunastej i jedenastej pozycji, spadając tym samym na piąte miejsce w klasyfikacji.

 

W sobotę ponad dwudziestoletnie doświadczenie Jana Springera zrobiło swoje. Opanował emocje i w trakcie trzech rozegranych biegów dwukrotnie przypłynął na metę jako trzeci i raz jako pierwszy. Tak równe pływanie pozwoliło mu na pięciopunktowe prowadzenie.

Ostatni dzień mistrzostw upłynął przy umiarkowanym wietrze. Udało się rozegrać dwa wyścigi, w trakcie których Jan na metę przypływał jako drugi, dzięki czemu dziesięcioma punktami pokonał Węgra László Csóka i aż siedemnastoma Ukraińca Timura Kishubaieva.

[t][/t] [s]Fot. Compass Magazin/Ferenc Kálmándy[/s]

Przed wyjazdem Jan Springer miał nadzieję, że uda mu się przywieźć jakiś medal, szczególnie w klasie F5-M. Nie spodziewał się jednak, że pójdzie mu aż tak dobrze i do Polski wróci z dwoma złotymi krążkami.

- Jestem niezwykle szczęśliwy - mówił na gorąco po zakończeniu niedzielnych wyścigów. - Pływanie na małym jeziorku położonym w górzystym terenie nie było najłatwiejsze. Do tego bardzo zmienny wiatr i silni rywale. Wszystkie te czynniki spowodowały, że każdy wygrany bieg był na wagę złota. 

 

Regaty w klasie F5-M zamykały cykl XIX Mistrzostw Świata Jachtów Sterowanych Radiem, które od 1 maja odbywały się w Orfu na Węgrzech. W dniach 3-5 maja toczyła się rywalizacja w klasie F5-10, 7-9 maja w klasie F5-E i w końcu  między 11-14 maja – w F5-M.

[t][/t] [s]Fot. Compass Magazin/Ferenc Kálmándy[/s]

Jan Springer, 30-latek pochodzący z Wągrowca, wielokrotny mistrz świata w regatach jachtów sterowanych radiem. Po ukończeniu Politechniki Gdańskiej związał się z Trójmiastem na stałe. Na co dzień pracuje w firmie produkującej centrale klimatyzacyjne. Jego pasją jest żeglarstwo. W wolnym czasie żegluje na Omegach oraz większych jachtach, przede wszystkim w regatach, bo właśnie ściganie daje mu najwięcej satysfakcji. Do pływania modelami żaglowymi przekonał 8-letniego Janka tata. Jak się wkrótce okazało, był to strzał w dziesiątkę. Pierwsze juniorskie (podwójne - w klasie F5-E i F5-M) mistrzostwo świata w modelach żaglowych zdobył w 1999 r., w wieku zaledwie 12 lat, na mistrzostwach świata w Bułgarii. Tym samym stał się najmłodszym mistrzem świata w historii modelarstwa żaglowego.

Tagi: modele, wyścigi, Jan Spriger
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872