TYP: a1

Kolejny udany dzień naszych zawodników w Pucharze Świata w Japonii

czwartek, 13 września 2018
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński wrócili na 2. pozycję w klasie 49er po kolejnych wyścigach żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich w Enoshimie. Z kolei 3. lokatę zajmują Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (470), a piąty jest Radosław Furmański (RS:X).
 

Minął kolejny dzień żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich u wybrzeży Japonii na akwenie najbliższych igrzysk. W czwartek nie wszystkie zaplanowane wyścigi mogły się odbyć, ponieważ wiatr w pewnym momencie zupełnie osłabł i zawodnicy wcześniej zakończyli ściganie tego dnia.

Bardzo dobrą dyspozycję w klasie 49er nadal utrzymują Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), którzy po tym jak przypływali na metę na miejscach czwartym, piątym oraz ósmym, awansowali z pozycji czwartej na drugą i mają tyle samo punktów na koncie, co prowadzący James Peters i Fynn Sterritt z Wielkiej Brytanii (miejsca 17., 9. i 15.). Z kolei miejsca dwudzieste czwarte i dwa razy dziesiąte zajęli nasi wicemistrzowie Europy Dominik Buksak oraz Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań). W efekcie zanotowali nieznaczny spadek z lokaty trzynastej na piętnastą i w piątek powalczą jeszcze o awans do pierwszej dziesiątki klasyfikacji generalnej, co dałoby im prawo startu w sobotnim wyścigu medalowym.

W klasie 470 dzień miejscem czwartym rozpoczęły Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), ale później zostały złapane na falstarcie i przesunęły się w całych zawodach z pozycji drugiej na trzecią. Na prowadzenie po dniu przerwy powróciły Włoszki Benedetta Di Salle e Alessandra Dubbini (miejsca 5. i 2.), a Polki tracą do nich zaledwie pięć punktów.

Tylko dwa wyścigi odbyły się w klasie RS:X i miejsca czternaste oraz dwudzieste czwarte zajął w nich Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń). Spowodowało to, że młody Polak zamienił pozycję czwartą na piątą. Na prowadzeniu pozostał wicemistrz świata Holender Kiran Badloe (miejsca 17. i 4.). Inny przedstawiciel dobrzyńskiego klubu, Maciej Kluszczyński (miejsca 7. i 26.) awansował z pozycji osiemnastej na siedemnastą.

Natomiast w klasie Laser Standard udało się przeprowadzić tylko jeden wyścig. Trzydziesty dziewiąty linię mety minął w nim Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) i spadł z lokaty trzydziestej szóstej na trzydziestą ósmą, a pięćdziesiąty ósmy pozostał Dawid Kania z ŻLKS Poznań, który został złapany na falstarcie przy wywieszonej czarnej fladze. Pozycję lidera utrzymał Elliot Hanson z Wielkiej Brytanii (miejsce 3.).

Niestety żaden wyścig nie odbył się w kategorii kobiet, czyli w klasie Laser Radial. Jedenaste miejsce zajmuje Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), dwudziesta trzecia jest Agata Barwińska (MOS SSW Iława), a prowadzi Alison Young z Wielkiej Brytanii.

Niektórzy z polskich żeglarzy, poza Polski Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspierani są także przez firmę Volvo Car Poland. Grupa ta nazywa się Volvo Youth Sailing Team Poland. W jej skład z obecnych w Enoshimie zawodników wchodzą Magdalena Kwaśna oraz Radosław Furmański.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na piątek na godzinę 12:00 czasu japońskiego (5:00 czasu polskiego). Dla klas RS:X oraz 49er będzie to ostatni dzień zwykłych wyścigów, a w sobotę będą miały tylko podwójnie punktowany wyścig medalowy dla najlepszych dziesięciu zawodników klasyfikacji generalnej. Pozostałe klasy będą ścigały się w normalnej formule do soboty, a wyścig medalowy odbędzie się dla nich w niedzielę 16 września, czyli ostatni dzień całych regaty.

 

 

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872